Майже недоторканна природа, закинуті оселі бойків у віддалених селах та цікаві історії місцевих старожилів про стрибків та УПА в лісах Рожнятівщини – все це в експедиції «Гуцулендії» у Бойківські Карпати.
Тревел-проєкт «Гуцулендія» здійснив експедицію на Бойківщину, пише Правда.іф з посиланням на Версії.
«Село, що занепадає, на краю цивідлізації», – так описує перше враження про Осмолоду автор «Гуцуледнії» Михайло Будейчук.
Осмолоода — село Перегінської громади , розташоване в масиві Ґорґани. Це привабливе місце для пішохідного туризму: звідси є туристичні марковані маршрути на хребти і вершини Ігровця, Сивулі, Попаді, Ґрофи, Аршиці.
Офіційна дата заснування — 1873 рік. Населення приблизно 60 осіб. У селі немає навіть початкової школи, хоча коли дітей було більше, то початкова школа тут працювала. Село Осмолода — давнє поселення лісорубів, лежить у високогірній долині річки Лімниці. Назва походить від гори Молоди («Ось Молода»), неподалік від якої розташоване село.
«Це село лісорубів, самобутніх лісів, а місцями і пралісів. Там, де дідько каже добраніч – як то кажуть», – додає свою враження тревел-блогер.
Понад 100 років, до 1990-х, тут функціонувала вузькоколійка, а зараз до Осмолоди доводиться їхати бездоріжжям.
«Хоча частково дорогу таки зробили. З Івано-Франківську дорога займе десь 2 години, це якщо ви на джипі і його не дуже жалієте», – уточнюють експедитори.
Також учасники експедиції відвідали Кедрові палати Андрея Шептицького на хуторі Підлюте, та табір «Сокіл», де тепер збираються пластуни.
«Мало хто знає, але саме Андрей Шептицький започаткував викачування нафти в Івано-Франківській області. Сьогодні його б називали олігархом», – каже Михайло Будейчук.
До Липовиці дорога виявилась ще складнішою, аніж до Осмолоди.
«Відколи повінь в 2008 забрала міст, тут треба дуже далеко об’їжджати», – коментують мандрівники.
Щоб не об’їжджати, дехто ризикує і їде через дерев’яну підвісну лавку, але вона не надто надійна.
«Тут того року джип перевернувся – один чоловік виплив, а один втопився», – розповідає чоловік, в якого туристи питали дорогу.
Липовиця славиться решетарством. Виготовлення решіт і сит є давнім заняттям липовчан, тут застосовують особливу технологію – без цвяхів і клею, а використовують лише дерево (смерекові дощечки) і личчя.
Місцеві старожили пам‘ятають багато історій про село, зокрема і про боротьбу УПА на теренах Липовиці. Тут в ті роки діяла екзекутивна боївка, де перемогла радянська пропаганда
Більше про «найдикіші» села Рожнятівщини у відео: