Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендує змінити понад 1,4 тисячі назв сіл, селищ і міст України.
Відповідне рішення Нацкомісії оприлюднене на її офіційному сайті пише Детектор медіа.
Рішення прийняте на виконання закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Воно містить 24 додатки, де надано рекомендації окремо по кожній області.
Як повідомляє комісія, список розробила робоча група, до складу якої ввійшли фахівці-філологи та історики закладів вищої освіти з усіх регіонів України.
На підставі пропозицій членів робочої групи Нацкомісія визначила перелік назв сіл, селищ і міст, які потребують зміни через «невідповідність орфографічним, граматичним і словотворчим нормам української мови або містять у назві ідеологеми, пов’язані з російською імперською політикою в Україні».
Водночас при ознайомленні зі списком помітно, що до нього ввійшли деякі населені пункти, назви яких мають давнє походження та архаїчну чи діалектну основу — наприклад, містечко Красне на Львівщині чи село Сапогів на Франківщині (обидві назви походять з XV ст. і не мають нічого спільного з російськими впливами), а також ціла низка назв із коренем «красний» (староукраїнською — гарний, красивий) — те ж Красне, Краснопіль тощо.
«Детектор медіа» пробував зв’язатися з Нацкомісією, щоб з’ясувати принципи відбору назв для «деколонізації», однак телефон пресслужби не відповідав.
Нагадаємо, за даними Міністерства культури та інформаційної політики, протягом 2022 року в Україні перейменували 9 859 географічних назв та демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних з російською чи радянською культурою та історією.
За даними Фонду «Демократичні ініціативи», близько 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з Росією, Радянським Союзом та Російською імперією. Прихильників перейменування є більшість в усіх регіонах країни, окрім півдня.