Давній партнер одіозного олігарха Ігоря Коломойського Олександр Шевченко, який балотується у нардепи від округу № 87 на Прикарпатті, “розбудовує” дороги за рекордні державні гроші. Зокрема, за підсумками 20-го року його компанія ПБС отримала з ковідного фонду на будівництво доріг майже два мільярди гривень.
Отже, про неймовірний зліт Шевченка і як він освоює гроші “великого будівництва”, розповість Ілля Лукаш у WATCHDOGS.INFO.
Округ 87 на Івано-Франківщині став ареною політичної боротьби мало не всієї країни. У невеличкому окрузі із центром у Надвірній зійшлися спортсмен Василь Вірастюк, волонтерка Маруся Звіробій-Біленька, вічний кандидат від Свободи Руслан Кошулинський та давній бізнес-партнер Коломойського Олександр Шевченко.
Останній відомий тим, що за гроші Коломойського розбудовував Буковель, вірніше, за гроші вкладників ПриватБанку, які досі не можуть знайти. Заради Буковелю на початку цього року навіть зробили виняток з правила карантину, а зараз область знов занурюється у жорсткий локдаун.
Але Буковель та можливе депутатство для Олександра Шевченка – дитячі забавки, бо він давно і міцно сидить на дорожньому будівництві. Пов’язана з ним компанія ПБС виграла у 20-му році тендерів на астрономічні 10,8 млрд грн. Зв’язок ПБС і Шевченка давно і якісно досліджений, про це є десятки публікацій. Та що там, послухайте самого кандидата.
Саме на будівництві доріг друг Коломойського і намагається зараз виграти вибори. Для нього, начебто, інших тем для передвиборчого піару не існує. Роликів про це просто десятки і сотні. Він навіть будівельну техніку цієї самої ПБС заліпив рекламою партії “За майбутнє”, від якої і йде до Ради.
Розповідати “я і моя команда будуємо дорогу” – пан Шевченко може скільки завгодно. Однак, він мовчить про те, що ці гроші – а) державні, тобто, наші з вами; б) на чверть взяті з ковідного фонду! Знову привіт ковідним блок-постам на Прикарпатті.
За підсумками 20-го року ПБС отримала з ковідного фонду на будівництво доріг майже два мільярди гривень.
Найбільше вражають успіхи компанії партнера Коломойського у порівнянні з попередніми роками. Мільярд, півтора, два за 17-19-тий роки, і космічний стрибок 20-го – більше ніж десять мільярдів гривень!
Неллі Стельмах, експертка із публічних закупівель: “Компанія ПБС відзначилась не лише на Прикарпатті, вона займає 2 місце в Закарпатській області та ще двох областях. Тобто вона відзначилась в інших областях, але що стосується Івано-Франківської області, Прикарпаття саме, 18 мільярдів коштів, які були витрачені з використанням системи Прозоро, тобто за публічними закупівлями, компанія ПБС отримала контрактів на 6,2 мільярди гривень. Це більш ніж 34%”.
Як таке стало можливим? Про особливу любов “зеленої влади” та зв’язок Шевченка із Коломойським вже згадувалось. Давайте тепер про тендери, – як саме ПБС їх виграє знову і знову? Головний секрет – правильні конкуренти.
2-ге лютого 21-го року, “ПБС” та ще одна товка “БМБуд” поділили на двох кілька договорів на півтора мільярда про поточний ремонт доріг на тому таки Прикарпатті. Обидва учасники зробили знижку аж на 4%. На тендерах у 400-500 млн “скинули” по 3-5 мільйонів і готово! Два договори дісталися ПБСу, ще один – БМБуду. Третього учасника з торгів просто викинули, щоб не плутався під ногами. Ще один улюблений спарінг-партнер ПБСу – така собі ШБУ-77. На пару вони за минулий рік розіграли майже 3 млрд грн. У 80% випадків компанії або зовсім не торгувались або з барського плеча знизили ціну аж до 3%.
А коли конкуренти узгоджені, на цінах можна не економити. Тож і дороги від партнера Коломойського обходяться нам із вами дуже і дуже дорого.
Володимир Омелян, міністр інфраструктури (2016-2019 роки): “По компанії ПБС багато запитань. У 20-му році відбулося різке здорожчання послуг і вартості матеріалів на дорожнє будівництво, яке не має логічного пояснення”.
Експертка із публічних закупівель Неллі Стельмах досліджувала, на чому компанія Шевченка обчищала бюджет.
“Це дослідження я зробила так, порівнювала договір, укладений наприкінці минулого року 2019-го і в 2020 році. І позицію за позицією, як мураха порівнювали кожну, яка вартість. І розділ на обсягах, ось так і позбиралось. На одних знаках двадцять, на другій – тридцять, деякі позиції порахувати було неможливо. Наприклад фарби подорожчали на.. ну, десь фарба коштувала, позаминулого року, в попередній період 50 тисяч, зараз – 65 тисяч, але скільки цієї фарби було використано, з відкритих джерел дізнатись неможливо, тобто збитки можуть бути і більші”, – пояснює вона.
“Я рахувала, якщо взяти позиції деякі за попередні періоди, позиції протягом невеликого часу подорожчали навіть в два з половиною-три рази. Наприклад, дорожні знаки. І хоч тих знаків не дуже багато, але там 10 тисяч, там 100 тисяч і назбиралось в першому приближенні, тому що не всі дані є у відкритих джерелах, там приблизно 19 мільйонів. Якщо порахувати цих 18 мільйонів, я знаю, що державні замовники закуповують кисневі концентратори за приблизно 30 тисяч гривень без ПДВ, тобто за цю суму можна було купити 600 концентраторів, навіть більше, і вся Івано-Франківська область би це отримала”, – зазначила Стельмах.
Але дороги – не єдині жирні плюшки від зеленої влади, на які може розраховувати Шевченко. Президент Зеленський ще в 19-му році пообіцяв гроші на ремонт аеропорту у Івано-Франківську. Цей об’єкт, до речі, з 2010-го перебуває у користуванні тієї ж компанії Шевченка, на яку оформлений Буковель. Аеропорт віддавали в обмін на інвестиції, яких за 11 років так і не відбулося.
Ставши депутатом, Шевченко матиме цілком прямий вплив і на розподіл грошей на будівництво доріг та збільшення своїх же статків. На фоні таких шалених цифр пан Шевченко легко дозволяє собі “викидати” гроші на політику – на президентські вибори він витратив 100 мільйонів гривень, і отримав аж 1% голосів. Тепер от вирішив в нардепи йти вкотре, грошей так само в нього не бракує, але це гроші платників податків.
Не вкид,а про те що Бєня скомуніздив з Привату біля 10млрд.дол.,коли банк був Бєнін.
А що хіба у когось із вкладників Приватбанку пропали гроші????? У мене і скільки не питав своїх знайомих не пропали жодного разу. І навпаки довіра до приват більша ніж до інших банків! Шо за вкид?????