-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Прикарпатські науковці намагаються встановити чи можливо зупинити процес старіння

-Реклама-spot_img
spot_img
Чому ми старіємо? І чи можна це зупинити? Секрети, які непокоїли людство в усі часи – спробували розгадати біохіміки з Прикарпаття.

Багато років – група місцевих науковців вивчала процес старіння. І нарешті отримала результати. Тож чи можна бути вічно молодим? – розкажуть у Подробицях.

Біохімік Володимир Лущак розповідає: проблемою старіння цікавиться скільки себе пам’ятає. Та по-справжньому за дослідження взявся лише десять років тому – разом з колегами із Прикарпатського університету. Головне, що цікавило групу – коли й чому в організмі настає момент, після якого вмикається зворотній відлік.

Володимир Лущак, доктор біологічних наук:

Процеси старіння дуже подібні у дрозофіли, у миші, у мавпи, і людини. Ми взяли для цього три групи мишей молодих, які відповідають віку людини 15 років, старих – понад шістдесят, і середнього віку – біля сорока років.

- РЕКЛАМА-

Одну групу гризунів науковці годували досхочу, іншу тримали на суворій дієті, давали їжу через день. П’ять років досліджень – нарешті дали результати. Науковці довели: організм старіє через нагромадження в ньому шкідливих речовин – так званих вільних радикалів.

Володимир Лущак, доктор біологічних наук:

Вже в середньому віці частина значна глюкози переключається на використання систем, які захищають від вільних цих радикалів. Одна із гіпотез полягає в тому, що саме переключення використання глюкози з енергетичного забезпечення на захисті системи може адаптувати організм до старіння.

Таке “переключення” відбувається в сорокарічному віці – припускають науковці. Як наслідок – мозок починає отримувати дедалі менше енергії, а в організмі відбуватися незворотні процеси. Тож зупинити старіння неможливо, стверджують біохіміки, а ось уповільнити можна. Марія Байляк, яка відповідала за експериментальну частину, розповідає: у мишей, які періодично голодували, загальні показники були кращі, ніж у тих – хто їв удосталь.

Марія Байляк, доцент кафедри біохімії та біотехнології ПНУ імені Василя Стефаника:

Голодування працює як маленький стрес для клітин. Мобілізація захисних ресурсів – це означає, що вони будуть стійкіші до дії інших несприятливих чинників. Можуть стати стійкішими і до такого супер стресу який називається старіння.

Втім, позитив від голодування був лише у зрілих мишей. Натомість молодим періодичне недоїдання тільки шкодило.

Марія Байляк, доцент кафедри біохімії та біотехнології ПНУ імені Василя Стефаника:

Цій групі мишей ми виявили, що періодичне голодування є не бажаним. Тобто в організмі розвивалися процеси запалення вже в молодому віці. Те що характерно для старого.

Науковці планують продовжувати дослідження. Сподіваються, отримані результати допоможуть у ранній діагностиці так званих “хвороб похилого віку” – Альцгеймера та Паркінсона.

Відео тут.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні