З квітня 2024 року Калуську ТЕЦ – поставили на паузу на невизначений термін. Підприємство не заготовило паливо, хоча вугілля в Україні зараз більше, ніж достатньо.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Цей об’єкт генерації забезпечував електроенергією енергоринок України та тепловою енергією – промислових та комунальних споживачів міста Калуш, а також гарантував роботу тисячам родин шахтарів та енергетиків регіону, пишуть Подробиці.
Калуська ТЕЦ завжди була єдиним об’єктом генерації та покупцем вугілля в Бурштинському острові, який не належить енергохолдингу ДТЕК. Основна діяльність ТЕЦ – постачання гарячої води та пари “Карпатнафтохіму” і електроенергії в загальний ринок.
Втім, нині у регіоні, віддаленому від бойових дій, Україна втрачає потужне підприємство, яке успішно працювало багато років.
Утім, осінньо-зимовий опалювальний період 2024/2025 – за півтора місяця. І, враховуючи, що підприємство не запаслося сировиною, проходження опалювального сезону в місті Калуш та забезпечення теплом помешкань його жителів – під загрозою зриву.
У БОРГАХ, ЯК У ШОВКАХ
ТОВ “Констанза”, яка від 2021 року є власником Калуської ТЕЦ і заборгувала перед НЕК “Укренерго”, НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ», ТОВ “Львівенергоресурс”, ТОВ “Газорозподільчі мережі України”, ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, ДП «Укрвугілля», ТОВ “Виробниче торговельне об’єднання “Український національний продукт”.
Господарський суд Івано-Франківської області від 13 серпня 2024 року відкрив провадження у справі про банкрутство ТОВ “Констанза”.
БАНКРУТСТВО НЕ ОЗНАЧАЄ СМЕРТЬ
Критичну ситуацію на ТЕЦ ще можна виправити, а ОЗП відбудеться за будь-яких умов – заявляє арбітражний керуючий Володимир Постоленко, якого суд призначив розпорядником майна ТЕС.
Підприємство буде забезпечено необхідними паливними ресурсами в рамках підготовки до ОЗП 2024/2025, зокрема, кам’яним вугіллям. Для цього вже досягнуті попередні домовленості з керівниками вугледобувних підприємств.
Оперативно буде забезпечено технічну перевірку усіх виробничих потужностей та проведення необхідних ремонтних робіт.
Так що, про ліквідацію підприємства не може бути й мови – наголошує Постоленко.
Він говорить, що підприємство має величезний потенціал, може працювати прибутково ще не один рік. Зараз є можливості залучити внутрішні резерви та увійти до ОЗП готовими до будь-яких викликів.
Адже, процедура банкрутства не означає припинення його діяльності та ліквідації, зазначає призначений судом розпорядник майна Володимир Постоленко.
Кодексом України з процедур банкрутства передбачені механізми контролю держави на процеси, що відбуваються на підприємстві.
Сам по собі процес відкриття справи про неплатоспроможність є механізмом державного регулювання, це коли держава через суд впроваджує контрольні механізми за боржником, забезпечується можливість відтермінування сплати боргів перед кредиторами та фінансово оздоровитися за допомогою визначених законом процедур.
Постоленко запевняє, що і територіальна громада міста Калуш і працівники підприємства можуть бути спокійними за завтрашній день. Місто буде з теплом та електричною енергією, а працівники зайняті на своїх робочих місцях, їм виплатять заборгованість по заробітній платі і в подальшому її виплачуватимуть своєчасно та у повному обсязі.
ХТО ЗАГНАВ КАЛУСЬКУ ТЕС У БОРГИ?
Ще в листопаді 2021 підприємство “Калуська ТЕЦ-НОВА придбала ТОВ “Костанза” з Донецької області, запропонувало найвищу ціну за лот на аукціоні.
Як свідчать дані на “Прозорро.Продажі”, майновий комплекс більш ніж утричі вище за стартову ціну, яка становила 230,2 млн грн (без ПДВ).
За право володіти Калуською ТЕЦ змагались сім компаній. Та Фонд Держмайна продав ТЕЦ – ТОВ «Костанза».
Та й сам продаж єдиного майнового комплексу ДП «КАЛУСЬКА ТЕЦ-НОВА» на користь ТОВ «Костанза» відбувся досить сумнівно.
Для того щоб швидко продати ТЕЦ відбулися махінації з балансовою вартістю активів підприємства.
Станом на 2019 рік вартість активів ДП «КАЛУСЬКА ТЕЦ-НОВА» складала 544,9 млн. грн.
Однак, вже 2020 року після проведення переоцінки основних засобів його вартість вже становила 246,7 млн. грн., що дало можливість продажу його активів за процедурою малої приватизації (межа – до 250 млн. грн.).
Доцільність проведення переоцінки основних засобів та методологія оцінки також поставлена під сумнів в результатах аудиту, який проведено АФ «КАПІТАЛ ГРУП».
Аудитори вказали, що певні припущення та методологія, використані оцінювачем, не відповідають практиці з оцінки.
В результаті здійснених махінацій підприємство було продано по спрощеній процедурі «малої» приватизації замість застосування, передбаченої Законом процедури «великої» приватизації, яка передбачає додаткову підготовку та механізми контролю за цим процесом.
Мабуть, швидкий продаж влаштовував і покупця, в інтересах якого і відбувався продаж.
Щодо цього питання було розпочато кримінальне провадження.
РОСІЙСЬКИЙ СЛІД
ТОВ “Констанза”, яка стала переможцем на аукціоні з продажу Калуської ТЕЦ, мала, на той час, донецьку прописку у селі Комишувате Донецької області 2015 року.
«Констанза» відома тим, що у 2015 році стала найбільшим посередником з продажу солі державного «Артемсіль»: компанія купувала технічну сіль та перепродавала її з великою націнкою. Керував компанією тоді Андрій Журавльов.
Сьогодні власниками ТОВ “КОНСТАНЗА” є Сергій Алабаш та Лариса Похила. І тут увага, — Лариса Похила колишня співробітниця російської компанії «Лукойл», раніше вона працювала на Одеському НПЗ, коли він належав росіянам.
На момент покупки Калуської ТЕС за даними YouСontrol, «Костанза» мала на рахунках – всього 140 тис. гривень.
ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА» було придбано в рамках приватизації за 801 млн. грн. (без ПДВ).
Дуже схоже на те, що ТОВ «Костанза» є лише “ширмою”, за якою хтось, хто й дав гроші на покупку підприємства і в чиїх інтересах – довести ТЕЦ до занепаду.
І ці реальні власники, – росіяни, які схоже за все мають зв’язок з російським «Лукойлом» і нині досі контролюють роботу української ТЕЦ через підставну фірму-прокладку ТОВ “КОСТАНЗА”.
ПЛАН НА ЗНИЩЕННЯ. РОСІЙСЬКА МЕТОДА В ДІЇ
На момент аукціону до покупців Калуської ТЕЦ були встановлені чіткі умови щодо:
- збереження основного виду діяльності ТЕЦ упродовж п’яти років
- погашення боргів із заробітної плати
- погашення боргів перед бюджетом, що склалися на момент переходу права власності, впродовж пів року.
З часу приватизації підприємства ТОВ «Костанза» мало забезпечити його сталий розвиток та роботу. Втім, нові власники ТЕЦ ніби навмисно поставили підприємство в режим самознищення – не забезпечило сталого розвитку ТЕЦ та фактично знівелювало всі попередні досягнення та майбутні перспективи підприємства.
Сьогодні ТЕЦ не працює. Простій підприємства вже спричинив збитки в цілому за 7 місяців 2024 року в сумі 376,8 млн. грн. Є заборгованість по заробітній платі перед працівниками підприємства в сумі 14,76 млн. грн., а це трудовий колектив з більш ніж 500 осіб.
Мало того, виходячи з результатів річної фінансової звітності за 2023 рік борги ТОВ «КОСТАНЗА» складають 2,7 млрд. грн., які утворилися лише за три роки його роботи.
Понад 650 млн. грн – борг підприємства перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий природний газ.
Можна лише припустити, що кошти, які мали бути направлені на виплату заробітної плати, ремонт виробничого обладнання, оплату енергоносіїв (вугілля та природного газу) та податків, були витрачені виключно на приватні цілі реальних власників ТОВ «Костанза», а Калуська ТЕЦ поставлена на межу існування.
Хороша в них вийшла схема: купили підприємство за 810 мільйонів гривень, а “напрацювали” боргів майже на 3 млрд гривень.
Свідоме знищення об’єкта енергетики – прецедент в умовах збройної агресії російської федерації. Стратегія агресора класична: росіяни купують успішне державне підприємство, висмоктують з нього потрібний ресурс, залишаючи одні руїни.