Може здатися, що торгувати в інтернеті це елементарна справа. Сотні статей та тисячі відео на Youtube просто кричать, що вам необхідно негайно починати продавати з мінімальними інвестиціями, і за кілька місяців це зробить вас багатим. Просто створіть шаблонний вебсайт, додайте туди красивих фотографій, якісь товари і готуйтеся відкривати шампанське. В реальності все зовсім не так. Зі сторони покупця процес справді виглядає досить просто. Зайти на сайт https://soundmag.ua/, переглянути каталог, обрати собі те, що сподобається найбільше, заповнити невелику форму і чекати на доставку замовлення. Але повірте, з протилежної сторони відбуваються сотні процесів, і про деякі ми вам зараз розповімо.
Чому на закордонних сайтах ціна менша ніж в Україні?
Жодних теорій змови. Для того, щоб продати товар в Україні, його треба закупити у виробника (справді, закупівельні ціни трохи нижчі, ніж роздрібні), оплатити доставку, оплатити митні збори (10% від вартості), оплатити оренду складу, роботу інтернет-консультантів, оренду магазинів, зарплати працівникам, податки (один тільки ПДВ складає 20% від вартості). Плюс закласти ризики, що товар може виявитися бракованим, і його доведеться ремонтувати чи замінювати. Все це впливає на підсумкову вартість офіційного товару в Україні.
Чому у великих магазинів на один товар однакова ціна? Вони змовилися?
Не зовсім. Зазвичай виробник має в країні або своє офіційне представництво (так буває з великими брендами), або офіційного імпортера – сторонню компанію, з якою підписано партнерський договір. Всі поставки в Україні відбуваються тільки через представництво або імпортера. А вже на місці магазини, які хочуть продавати офіційний товар, купують його в імпортера, і виставляють в себе не сайті чи на вітрині. І так, імпортер може формувати роздрібну ціну, і інші магазини зобов’язані її дотримуватися. Такий підхід можна довго обговорювати, але в першу чергу він покликаний захистити ринок від необдуманого демпінгу, коли один з магазинів навмисне знижує ціну, щоб привабити покупців, і таким чином витіснити конкурентів (після чого підняти ціну в небеса, оскільки конкуренти збанкрутували)
Але в деяких магазинів ціна нижча ніж у великих мереж. Чому так?
Сірий товар. Ввезений в Україну неофіційно без сплати митних та податкових зборів. Звичайно така схема дозволяє продавати дешевше. А покупцю відповідно заощадити. Але є і недоліки. Забудьте про гарантійне та сервісне обслуговування. Через несплачені податки держава недоотримає грошей, а відповідно недоотримає їх і Армія. А це погано.
Але ж я можу замовити дешевше на іноземному сайті, правда?
Так. Але не забувайте, що за покупки вартістю понад 150 євро з вас все одно знімуть 30% митних зборів та ПДВ плюс брокерський збір. А ще замовлення доведеться чекати кілька тижнів. А ще посилка може загубитися. Або в ній приїде бракований товар. Одним словом підводних каменів чимало, і лише вам вирішувати, чи варто ризикувати.
Я все одно купую в інтернеті, навіщо взагалі фізичні магазини?
Можливо для деяких груп товарів це твердження справедливе. Але з аудіотехнікою все не так. Наприклад як словами описати посадку навушників? Чи звучання колонок? Чи вплив на звук конкретного підсилювача? Звичайно можна, але ж в кожного з нас різне сприйняття звуку, музичні смаки та анатомічна будова голови і вушних раковин. Немає універсальних навушників, які б підійшли кожному. Завжди краще особисто прийти в магазин та послухати декілька пар перед купівлею. Оцінити якість матеріалів, дизайн, перевірити роботу додаткових функцій, порівняти їх з конкурентами, і вже тоді робити остаточний вибір. Так, це додаткові витрати, але, якщо вони допоможуть вам зробити оптимальний вибір, то чому б і ні ?