-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Скасування пробного ЗНО: думки відомих франківських освітян

-Реклама-spot_img
spot_img
Відповідно до затверджених Кабміном змін, пробне ЗНО виключено із переліку заходів, проведення яких дозволено у період карантину (у підпункті 4 пункту 3 постанови №392 виключено слово «пробне») Зважаючи на це, в період дії карантину, який триватиме до 22 червня, буде заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами для участі у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні.Як відомо, дві сесії пробного ЗНО мали бути проведені 15 та 17 червня 2020 року. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов заявив про те, що отримав інформацію про начебто підготовку рішення про скасування проведення зовнішнього незалежного оцінювання.
Інформацію про скасування пробного ЗНО у суботу вранці підтвердив також міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
Таке рішення викликало різні реакції в суспільстві.
Спеціально для WestNews –  окремі коментарі  про зміну форми складання пробного ЗНО, про ЗНО  як процес та політику навколо нього.

Доктор політичних наук, професор, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор ЦЕПЕНДА

Франківські студенти вже третій місяць не мають студентських ...

Якесь таке дуже різке переформатування форми складання пробного ЗНО сколихнуло суспільство, спричинило певні сумніви і незадоволення. Як Ви ставитеся до саме цього рішення?

Не вважаю заміну форми здачі пробного ЗНО на он-лайн, чимось дуже страшним, бо зараз маємо новий стрибок епідемії і всі зобов’язані серйозно ставитися до максимального унеможливлення поширення інфекції. Тому онлайн-режим для пробного ЗНО, можливо, є десь несподіванкою для всіх, особливо для абітурієнтів, проте це допустима форма перевірки знань і, зважаючи на вже більш-менш присутню соціальну адаптацію до дистанційного навчання, вважаю, що всі абітурієнти зможуть виконати завдання пробного ЗНО в такому режимі. Проте, епідемія не може стати загрозою провалу іспитів чи їх непроведення, бо, наприклад, в Польщі не відміняли ні ДПА, ні основне ЗНО, а в них теж епідеміологічна ситуація складна, проте іспити, з урахуванням всіх карантинних вимог, таки розпочалися.

- РЕКЛАМА-

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов висловив припущення, що десь там, у владних коридорах, тихо планують відмінити ЗНО. Як ставитеся до такої, хоч і гіпотетичної, але можливості?

Я – проти відміни ЗНО. Хочу, щоб всі це чітко розуміли. Аргументи: ЗНО – позитивно оцінюється більшістю суспільства. Ми вийшли на дуже добрий рівень вступної кампанії, адже випускникам забезпечено чесне оцінювання знань , а ми – в свою чергу, отримуємо розумних студентів. Завдяки ЗНО з усіх університетів нарешті зникли будь-які підозри щодо корупції, а, власне, абітурієнт знає, що іншого способу вступити до закладу вищої освіти, крім ЗНО, немає. Тому процес ЗНО ні в якому разі не треба припиняти. З іншого боку нам потрібно вдосконалювати систему ЗНО. Для прикладу ЗНО (матура) у Польщі передбачає зарахування іспитів за загальноосвітню школу, з одночасним їх врахування при вступі в університет. Випускник зобов”язаний здати матуру, в іншому випадку він не отримає атестат про повну середню освіту. Та ж Росія, попри все, має такий ж підхід – Єдиний державний іспит. Ми ж фактично зробили вступ до університету, а не оцінювання знань за загальноосвітню школу, тобто випускник може отримати атестат не здавши ЗНО. Словом, систему ЗНО, треба зберегти і вдосконалювати. В іншому випадку переграємо самих себе, коли університети втратять студентів, а Україна – людський капітал

Доктор філологічних наук, професор, декан Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Роман ГОЛОД

Скасування пробного ЗНО: думки відомих франківських освітян

Як Ви оцінюєте  рішення про скасування звичного пробного ЗНО та проведення його в дистанційному режимі?

Однозначно дати відповідь про доцільність пробного ЗНО в умовах карантину важко. З одного боку, я знаю батьків, які мають дітей-випускників і хвилюються, що пробне ЗНО не буде відбуватися в умовах, максимально наближених до реальних… Є й інша частина батьків… Які вважають здоров’я дитини найбільшою цінністю й жодним чином не готові благословити своїх чад на ризик офлайн-режиму… В таких умовах, мабуть, всі батьки і з першої, і з другої категорії скористаються можливістю режиму онлайн. Тоді як в офлайні ми можемо не дорахуватися багатьох майбутніх абітурієнтів на пробному тестуванні взагалі… Тобто висновок сам напрошується: пробне ЗНО в онлайн-режимі – компромісний варіант, який дозволить залучити на цей захід більшу кількість учасників (навіть якщо відмінусувати ту частину дітей, які матимуть труднощі із зв’язком і технічними засобами; зрештою, за час роботи в інтернеті під час навчання у школі багато технічних проблем на цей час вже подолано).

Тобто, відміна пробного ЗНО  все-таки зменшить ризик поширення коронавірусу?

Мене хвилює інше… Щоби разом із антиепідеміологічними заходами не занести в суспільний організм інфекцію сумніву щодо доцільності ЗНО як такого. На моє переконання, при всіх реальних, а ще частіше вигаданих, дрібних недоліках тестової системи оцінювання, альтернативи для ЗНО в сучасній системі освіти немає. Мені здається, що вступ за ЗНО – чи не єдина цивілізована реформа, яку успішно реалізовано в Україні за час її незалежності. Це не означає, що вона всім подобається. Вона не може подобатися тим, хто має патологічний потяг до “брання чи давання”, хто має амбіції, але не має знань, хто міряє справедливість товщиною гаманця. Шкода, але таких неперевихованих совкових анахроніків у суспільстві чимало… Чи не понад сімдесять відсотків за потреби можна назбирати… Але правда і майбутнє – за такими дітьми, як, скажімо, мій племінник, який два роки тому зумів вступити на державну форму в найпрестижніший навчальний заклад України на найпрестижнішу спеціальність винятково за знаннями і завдяки ЗНО. Правда – за розумними, здібними і чесними. І за ЗНО.

Враховуючи професіоналізм і досвід нашого регіонального Центру оцінювання якості освіти, в мене й поготів не виникає сумнівів у забезпеченні технічних можливостей щодо проведення пробного ЗНО в онлайні, як і в можливості створення безпечних умов для проведення основного ЗНО для наших краян в очній формі. Тож хочу побажати успіху всім учасникам цьогорічної вступної кампанії. І хай розумні, старанні й обдаровані діти стануть студентами. Принаймні, очолюваний мною Факультет філології ПНУ їх чекає.

Доктор філологічних наук, викладачка Коломийського педагогічного інституту Наталія МОЧЕРНЮК

Світлина від Наталі Мочернюк.

Цього року маєте вдома абітурієнта. Як Ви сприйняли новину раптової зміни у формі складання ЗНО?

Серед ночі, з п’ятниці на суботу, було скасовано пробне ЗНО. Новина справила враження. УЦОЯО в шоці. Усі, хто готувався випробувати себе, розгублені. Соцмережі збуджені. Син теж планував складати 15 і 17 червня пробне. Це мав бути для нього позитивний досвід, позаяк він зазвичай у ситуації стресу показує гірші результати, тож вже для того, щоб оцінити випробувальну ситуацію, яку моделює пробне ЗНО, створюючи максимально наближені умови до реального тесту, хотілося, щоб це сталося. Та не судилося щастя…

Так, у попередні дні кількість підтверджених випадків помітно збільшилася, МОЗ, звісно, стурбувалося, – і от блискавичне рішення. Обурених голосів теж не бракує. І добрий президент дає доручення повернути кошти за пробне ЗНО. Я мала б радіти, що нам повернуть грошики (вартість одного пробного ЗНО від 138 грн. до 150 грн.). Але ж за державу образливо. Гроші вже витрачені на виготовлення матеріалів та організацію процесу, яка розвіяна вітром. Хоч би віддали ті зошити дітям, які за них заплатили. Зрештою, невже пункти ЗНО аж такі концентровані розсадники вірусу? Випускників і в кращі роки не садили щільно, а на віддалі один від одного, а зараз, зважаючи на всі заходи, пов’язані з убезпеченням від зараження, думаю, загрози підхопити набагато менші, ніж колективні гуляння молоді зграйками тут і там без масок.

А як щодо чуток про можливе скасування ЗНО?

УЦОЯО відпрацював злагоджено й добросовісно. Директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук якось написав у ФБ, що хай би у цій державі все працювало хоч наполовину так, як система ЗНО… І він має рацію! Система справді функціонує досконало. Помітила це сама навіть на такому маленькому прикладі, коли син виявив свою ж помилку у реєстрації на пробне і написав на адресу обласного центру з попередженням. До години (!) надійшла відповідь, яка все пояснювала і заспокоювала. Хотілося б, щоб усюди могли так оперативно і конструктивно відреагувати на звернення.

А ще хотілося б, щоб всі чутки про наміри влади взагалі скасувати зовнішнє незалежне оцінювання виявилися безпідставними. Про кінець епохи ЗНО на зелененьких білбордах рік тому не писали.

Голова ГО “Громадський інститут аналітики”, голова Громадської ради при Івано-Франківській ОДА  Віталій ПЕРЕВІЗНИК

Світлина від Віталія Перевізника.

Розумію рішення уряду про скасування пробного ЗНО, адже вірус – це вірус, не потрібно наражати на небезпеку дітей та викладачів. Але також я би хотів зазначити, що такі рішення треба вчитися виносити заздалегідь, вчасно, більш відкрито, щоб не спонукати людей до сумнів чи недовіри. І, безумовно, треба обов’язково враховувати тонку психіку дітей, схильність до переживання під час таких відповідальних процесів, адже в цей період діти потребують найбільшої захищеності і впевненості. Стосовно ж ЗНО загалом, то скажу, що ніколи не підтримаю скасування цього виду оцінювання знань, бо це чи не один з найважливіших кроків у ствердженні України як свідомої і незалежної держави, це крок до демократії європейського зразка і рівня, тому ЗНО треба проводити , хоча, можливо вдосконалювати чи видозмінювати, але однозначно не скасовувати.

Довідково: 

Міністерство освіти і науки спільно із Міністерством фінансів готують порядок повернення коштів учасникам пробного ЗНО через зміну формату його проведення.

Про це йдеться у повідомленні Міністерства освіти і науки.

У відомстві зазначають, що учасникам пробного ЗНО, проведення якого не відбудеться 15 і 17 червня, за дорученням Володимира Зеленського, будуть повернуті кошти, сплачені за участь у тестуванні.

Як відомо, пробне зовнішнє незалежне оцінювання є платною послугою для учасників. Вартість одного тестування складає від 138 до 150 гривень залежно від регіону.

У міністерстві освіти і науки зазначають, що у вартість пробного ЗНО включено оплату послуг з укладання тестів, підготовка, друк та комплектування тестових зошитів, бланків відповідей та інформаційних бюлетенів, доставка матеріалів до пункту тестування, оплата праці працівників, які залучені до організації та проведення і виконання заходів тощо.

У Міністерстві фінансів також підтвердили, що держава поверне кошти, що були сплачені родинами учасників ЗНО за пробне тестування.

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, сплачені кошти за проходження пробного ЗНО у розмірі майже 53 млн грн будуть компенсовані його учасникам у повному обсязі.

Про механізм повернення коштів, сплачених за пробне ЗНО, буде повідомлено у понеділок 15 червня.

Як відомо, Міністерство охорони здоров’я напередодні проведення тестування вирішило заборонити проведення пробного ЗНО в закладах освіти.

Працівники Міністерства освіти і науки, Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти дізнались про скасування пробного ЗНО через засоби масової інформації у суботу вранці.

Нагадаємо, що Депутат франівської міскради закликає не допустити скасування ЗНО

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні