Замість строкової служби для громадян в Україні запровадять базову військову підготовку (БЗВП).
Про це йдеться у змінах до закону про мобілізацію та військовий облік, який вступить у дію 18 травня, пише Правда.іф з посиланням на УП.
Базова військова підготовка – це вишкіл, під час якого майбутніх військовозобов’язаних навчатимуть виконувати бойові завдання, поводитися зі зброєю та вибуховими пристроями, діяти на полі бою, надавати домедичну та первинну психологічну допомогу, тощо.
Кабмін дозволив відраховувати з вишів студентів-чоловіків, визнаних придатними до військової служби, якщо вони відмовляються проходити базову загальновійськову підготовку.
Про це йдеться у постанові уряду №734 від 21 червня.
Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти, – зазначено у пункті 15 постанови Кабміну.
Кому потрібно проходити базову військову підготовку?
Базову підготовку проходять повнолітні громадяни України чоловічої статі (жінки – добровільно), які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти.
Згідно з навчальним планом, її мають пройти:
- курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;
- курсанти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліціянтів;
- поліціянти під час проходження первинної професійної підготовки у закладах освіти зі специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліціянтів.
Жінки можуть бути залучені до такої підготовки, якщо вони виявили на це бажання не пізніше ніж за 6 місяців до початку базової підготовки.
Громадяни України, які успішно завершили базову підготовку, складають Військову присягу. Потім здобувачі освіти отримують сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.
Водночас від проходження базової підготовки звільняються громадяни, які:
- були визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- проходили військову службу;
- до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
- мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.
Скільки часу триватиме базова військова служба?
Термін проведення базової військової служби під час воєнного стану – три місяці. З них місяць проходитиме базова загальновійськова підготовка і два місяці – фахова підготовка.
У мирний час служба триватиме п’ять місяців (три загальновійськової підготовки і два – фахової).
Де можна буде пройти загальновійськову підготовку?
Базову загальновійськову підготовку можна буде пройти у закладах вищої освіти та вищих військових навчальних закладах. Її повинні будуть включити до навчальних планів, як окрему дисципліну.