У Франківську реставрують старовинні ікони, які пошкодили під час бойових дій
Диван на коліщатках в темній вітальні

У Франківську реставрують старовинні ікони, які пошкодили під час бойових дій

Автор: Світлана Якимчук
23/08/2024 09:28
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама

В Івано-Франківську триває реставрація ікони Пресвятої Богородиці, що була пошкоджена уламками під час Першої світової війни. Образ є частиною іконостаса в храмі святого Миколая у селі Дубівці.

Про це кореспондентці Суспільного розповів реставратор Валерій Твердохліб, пише Правда.іф.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Як реставрують ікону Пресвятої Богородиці

Художник нарахував дев’ять ушкоджень на іконі Пресвятої Богородиці. З його слів, образ понівечили під час Першої світової війни.

“Тут є металеві уламки від снарядів або від гранат. На Богородиці залишився навіть якийсь фрагмент. Один уламок я навіть не витягував, щоб не пошкодити саму ікону”, — каже Валерій Твердохліб.

Реставратор розповідає, що іконі Пресвятої Богородиці — орієнтовно 150 років. Церковний образ пережив дві війни та три пожежі у храмі. Його автор — невідомий.

Валерій Твердохліб реставрує ікону майже рік. Каже, робота кропітка і потребує досліджень.

Іконостас у церкві святого Миколая, Дубівці

Іконостас у церкві святого Миколая у Дубівцях. Суспільне Івано-Франківськ

“Ще тривають реставраційні процеси, процеси тонувань. Ми вирішили надати історизму слідам від куль — зберегти цю історію як пам’ять. Можна все зашпаклювати, замалювати, і ніхто й знати не буде, що відбувалося. А в цьому випадку — це історія ікони”, — пояснює Валерій Твердохліб.

Як знайшли понівечені війнами ікони у храмі

Ікон, на яких війни залишили свої сліди, у церкві святого Миколая щонайменше чотири, говорить настоятель храму Олег Каськів. У Дубовецьку парафію він прийшов 21 вересня 2019 року. Тоді й віднайшов понівечені образи у церкві, якій понад 260 років.

“Я підійшов до цієї ікони, дивлюся, вона нещільно заходить до рамки. Для мене це стало дивним. Бачу, що між верхнім ярусом і нижнім є різні стилі малювання. Я постукав і почув порожній звук, який притаманний, коли під низом щось є. Так ми віднайшли ікону”, — розповів Олег Каськів.

Настоятель храму святого Миколая у Дубівцях Олег Каськів

Настоятель храму святого Миколая у Дубівцях Олег Каськів. Суспільне Івано-Франківськ

Цією іконою був образ Ісуса Христа. Її вже повернули у храм після відновлення. Окрім ікони Пресвятої Богородиці, на реставрації у Валерія Твердохліба — й образ Святого Миколая. Четвертою понівеченою уламками й кулями є ікона святих Павла і Петра.

Правдива історія, схована під чотирма шарами фарб

“Чотири “поранені” ікони — з різних церков. З яких — ми достеменно не знаємо. Це помітно, коли ви дивитеся на іконостас. Були дуже мудрі люди, які зробили майже ідентичні ікони й сховали їх для кращих часів. От ці часи й настали”, — каже Олег Каськів.

Відреставрований образ Ісуса Христа

Відреставрований образ Ісуса Христа повернули у храм. Суспільне Івано-Франківськ

Ікону Пресвятої Богородиці планують повернути у храм у вересні 2024 року. У майбутньому хочуть відреставрувати весь іконостас.

“На превеликий жаль, воно дорого коштує, але є добрі люди. Ми хочемо передати нашим нащадкам правдиву історію. Вона була схована під чотирма шарами фарб. І, Богу дякувати, ми її відшукали”, — додає Олег Каськів.