-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

У Франківську відкривають центр розробок та продуктового дизайну

-Реклама-spot_img
spot_img

Вже 12 липня у Франківську відкриють центр розробок та продуктового дизайну «Поле». Як кажуть організатори, «Поле» – це сприятливий ґрунт для зростання нових продуктів і спільнот.

Місце, яке збиратиме разом майстрів, дослідників, науковців та підприємців. Саме тут ідеї мають перетворюватися на практичні речі, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.

Поле

Від «Парасольки» до «Поля»

Центр розробок та продуктового дизайну «Поле» – це три поверхи і понад 1000 квадратних метрів простору. Реалізовує проєкт ГО «Металаб» за підтримки проєкту «Нова економіка Івано-Франківська» та фінансування Європейського Союзу.

Наразі у центрі завершуються ремонті роботи. І перший простір при вході – це частина лабораторії сталих матеріалів. Як пояснює програмна менеджерка проєкту Мар’яна Баран, саме в цій лабораторії будуть експериментувати з різними практиками. Перший напрямок – це переробка будматеріалів, другий – перевикористання.

От ці склопакети, якими зонований весь центр, вони вживані – вийшов термін їх експлуатації на фасадах. Але вони ще цілком придатні для внутрішнього застосування. Якщо запитати наших майстрів, то вони, напевно, скажуть, що це найгірше, що вони робили, бо це складно, – посміхається Мар’яна. – І це був експеримент. В принципі, ми бачимо весь цей простір як майданчик для експериментів.

- РЕКЛАМА-
Поле

Ще одна зі складових лабораторії – це робота з матеріалами природнього походження. Як приклад демонструють лампи,створені з чайного гриба – комбучі. Також в межах НЕФ співпрацювали з командою, яка вирощує шкіру з грибного міцелію.

Ми бачимо «Поле» як центр продуктового дизайну сталих матеріалів і винаходів. Це наша глобальна ціль, – каже Мар’яна Баран.

За її словами, у «Металаб» почали працювати з темою центру для винахідників, розробників і дизайнерів ще з 2017 року. То була ідея учасниці команди Анни Пашинської. Ще коли вона навчалася у Відні, то працювала у таких відкритих майстернях для студентів. Тож ця тема увійшла у процеси і проєкти «Металабу».

У Франківську відкривають центр розробок та продуктового дизайну

У 2019 році команда працювала над проєктом «Відкритий цех «Парасолька» – майстерень для ремісників, інженерів, дизайнерів, робототехніків. Там проводили відкриті навчання – курси з деревообробки, кераміки, металу, зварювання.

Ці роки були для нас періодом досліджень, що саме потрібно середовищу Франківська й регіону для розробки фізичних продуктів, – пояснює Мар’яна.

Ще більше відшліфували модель у проєкті «Нова економіка Франківська», де «Металаб» є одним із партнерів. Під час проєкту тісно співпрацювали з різними спільнотами – університетами, підприємствами, громадськими центрами.

І вже модель «Відкритого цеху «Парасолька» ми взяли за основу створення «Поле». Новий проєкт став масштабнішим – і за фізичним простором, і за наповненням, – додає Мар’яна Баран.

Разом працювати ефективніше

Своїми резидентами «Поле» вбачає найрізноманітніших людей та команди. Тобто, це майстри з метало чи деревообробки, які працюють над своїми комерційними чи соціальними проєктами. Ті, які можуть працювати в одному просторі та ділитись обладнанням, яке надається. Такі, найгучніші процеси, розміщуються на першому поверсі центру.

Поверхом вище є місця для вже сформованих команд, для прикладу – команди з робототехніки, 3D-друку, кераміки чи розробницького центру бренду «Гушка», який працює з ткацтвом.

У Франківську відкривають центр розробок та продуктового дизайну

На третьому поверсі – більш «тихі», чисті процеси. Тут місця для графічних дизайнерів, офіс того ж «Металабу» й самого «Поля», керамічний центр, який бачать з програмою терапії для військових, старших людей, дітей.

На третьому поверсі також плануються коворкінг і подієвий майданчик. Щоб можна собі відійти в тихий куточок, попрацювати, зустрітися з замовником чи переговорити з командою.

Тобто, простір ми орієнтували на те, щоб тут було комфортно людям з різних сфер – і технічним спеціалістам, які працюють з металом, і науковцям, які виходять зі стерильних лабораторій, – пояснює Мар’яна Баран. – А найбільша цінність цього міксу в тому, що в короткі терміни можуть з’являтися продукти на межі перетину цих усіх сфер. 

Ініціатори «Поля» кажуть, що цей ефект було дуже добре видно на початках різних криз – коронавірусу, повномасштабного вторгнення. Навколо вирішення певної задачі в таких просторах швидко формуються команди, які мають знання та експертизу, щоб ефективно реагувати.

У Франківську відкривають центр розробок та продуктового дизайну

Наприклад, на початку війни, ми працювали у різних сферах – від текстилю до металу, і в результаті команда змогла переробити великий автобус на евакуаційний автомобіль для поранених,– каже Мар’яна Баран.

Обладнання, навчання, супровід

Отже, «Поле» надаватиме в користування простір з обладнанням та інструментами. Але це далеко не все. Ще один важливий напрямок проєкту – тут буде навчальна програма для перекваліфікації людей, які хочуть освоїти нові навички.

Наприклад, робота з токарним станком, – говорить Мар’яна Баран. – Ти можеш прийти, попрацювати з базою, а потім піти на роботу на місцеве підприємство. Чому ми бачимо в цьому потребу? Бо багато працюємо напряму з підприємствами і чуємо від них, що бракує кваліфікованих людей.

У Франківську відкривають центр розробок та продуктового дизайну

Ще один сервіс від «Поля» – можливість отримати готовий прототип на основі своєї ідеї чи запиту. Як воно буде? Оскільки «Металаб» працює на міксі архітектури, дизайну та інженерії, то тут вибудували певну модель роботи, яку між собою називають «Теплиця». Це щось схоже на інкубатор, куди людина ззовні приходить зі своєю ідею, а команда допомагає її втілити. 

Для прикладу, у них була співпраця з брендом, що займається текстилем. І потрібно було придумати, що можна зробити з відходів.

Ми спільно розробляли терапевтичну гру, – розповідає Мар’яна Баран. – Підключаємо експертизу, дизайнерів, ведемо супровід розробки. І це як один із прикладів того, в чому ми бачимо нашу цінність для бізнесів.

«Поле» має стати місцем, де генерується концентрована якісна інформація. Де наукова спільнота чи виробник може презентувати свій продукт і знати, що люди прийдуть на це подивитися. Куди підприємець може зайти та замовити розробку нового продукту для себе. А резидент знайде замовника. Місце, яке притягує всіх, як магніт.

Наша задача після відкриття – поступово та зрозуміло підсвічувати усі ці можливості, – каже Мар’яна Баран.

Відкриття Центру відбудеться 12 липня,

Локація – Промприлад, вхід в арку з вулиці Мельника.

Реєстрація на подію: https://forms.gle/L2GV6xPp16bTi7pA6.

Авторка: Женя Ступ’як

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні