Мешканці Городенківського району взялися за відновлення найвеличнішої пам’ятки району — Костелу Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії та корпусу монастирських келій на його території.
Костел пережив багато воєн та змін влади. Єдине, що залишилося непідвладним йому — це час. 277-річний Костел руйнується і занепадає, тож небайдужі мешканці Городенківщини вирішили відновити його для майбутніх поколінь. Ідеолог проєкту Василь Куцик розповів кореспондентці Бліц-Інфо, що головна ціль — зберегти історію краю та зробити костел туристичним центром зі зручною інфраструктурою.
“Ми вирішили, що хочемо зробити тут туристичне місце, бо сам костел перебуває в жахливому стані. За ним ніхто не дивиться. Ми вже створили сайт для розвитку Городенківського костелу та відновлення його історичної цінності. Проєкт реконструкції буде повністю транслюватися онлайн, етап за етапом з фотозвітом та коротким описом робіт, які були виконані”,- ділиться прикарпатець.
Зараз на території храму закінчують чистку зливних труб та взялись за ремонт водовідводів. За словами Куцика, 60% цих робіт вже зроблено. Якщо вистачить коштів, то до кінця серпня планують завершити. У планах активістів відновити внутрішні конструкції, сходи, кімнати та твори мистецтва, знищені часом.
Втім, поки повноцінну реставрацію розпочати не можуть, адже немає дозволу на роботу.
“Ми у процесі оформлення благодійної організації, бо подаватись на міжнародний грант релігійна організація не має права. Щоб отримати дозвіл на початок реставраційних робіт, нам потрібно дізнатись хто є власником. За логікою установа входить до Коломийської Єпархії, наче вона повинна бути власником об’єкту і дати нам дозвіл. Втім, вона не володіє нічим. Районна рада те саме. Тож треба якнайшвидше знайти власника, бо часу вкрай мало. Поки ми в статусі волонтерів, все робиться через адміністрацію церкви”,- пояснює ідеолог.
До роботи з відновлення залучили експертів з Івано-Франківська та Львова, які приїжджали декілька разів на огляд пам’ятки та допомогли побудувати план.
Василь Куцик розповідає, що роботи базуватимуться на документах, які нещодавно знайшли у храмі під час прибирання. Йдеться про три томи детального креслення костелу та монастиря, датовані 1970 роком.
“Документація більше містить розміри храму, технології ж треба міняти. Буде все робитись якісніше, на європейському рівні. Роботу поділимо на три етапи. Перший – зробити так, щоб нічого не розвалювалось. Це побудувати водовідводи, опалювальну систему тощо. Другий крок – врятувати монастир. Він перекритий старою австрійською черепицею. Ми хочемо її зняти, зробити нормальну основу і поставити її назад. Третій етап – культурне відновлення всередині. Буде складніше, бо історія знищувалась. Хочемо спершу розвинути як туристичний об’єкт, а вже на його базі збирати кошти на відновлення внутрішніх деталей”,- ділиться прикарпатець.
Куцик додає, що проєктна документація приблизно вартуватиме 100-200 тисяч гривень. На все про все планують витратити приблизно два роки.
“Скільки б часу це не зайняло, треба довести це до кінця. Адже хто, як не ми?”,- наголошує ідеолог.
Варто додати, збиратимуть кошти на відновлення костелу через продаж релігійної продукції. Кожен охочий зможе допомогти, придбавши буклет, чашку, блокнот, футболку тощо. Поки продаж зупинили у зв’язку з карантином. Слідкуйте за сторінкою Храму Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці (УГКЦ)