У МОЗ пояснили, які діяти у разі радіаційної аварії
Диван на коліщатках в темній вітальні

У МОЗ пояснили, як діяти у разі радіаційної аварії

Автор: Марія Франчук-Левицька
27/05/2023 16:38
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Зимовий житловий комплекс, вибір квартир
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

У розвідці попередили, що найближчим часом російські окупанти готують провокацію із обстрілом Запорізької атомної електростанції в Енергодарі, в якому хочуть звинуватити ЗСУ. Ворог уже показав, що він здатен на все, тож варто згадати, що робити у разі, якщо дійсно станеться радіаційна аварія.

Про це розповіли на сайті Міністерства охорони здоровʼя України. В першу чергу треба залишатися в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці.

Що робити далі у випадку радіаційної аварії

1. Перебувайте в укритті

Для цього підійде підвал або середина будівлі. Зважаючи на те, що радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тримайтеся якомога далі від стін і даху. Якщо це можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиніть вікна та двері, ущільніть усі отвори підручними засобами та вимкніть системи вентиляції в будинку.

Залишайтесь в укритті доти, поки офіційна влада не надасть інших вказівок. Домашніх тварин тримайте поруч із собою, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.

2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації

Користуйтесь повідомленнями від рятувальників, поліції, місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади в Telegram або Facebook. Обов’язково виконуйте всі вказівки влади та надзвичайників.

3. Знезаразьте себе

Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розпорошити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його якомога далі від людей і домашніх тварин.

4. Помийтесь за можливості

Прийміть душ із милом, помийте голову шампунем, але не використовуйте кондиціонери, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на волоссі. Не тріть і не дряпайте шкіру, аби радіоактивні часточки не потрапили у відкриті рани.

Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Також можна скористатися вологими серветками або тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

5. Одягніть чистий одяг

Допоможіть вашим рідним і близьким виконати всі вище перераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

Безпека води та харчових продуктів

Якщо рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, лише вода в пляшках вважається не забрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Кип’ятіння водопровідної води не позбавить її радіоактивних речовин.

Зазначимо, що вода в інших ємностях усередині будинку, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водночас водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття тіла, а також пакувань з їжею і водою.

“Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу”, – зазначили в МОЗ. 

Харчові продукти є безпечними, якщо вони зберігалися у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям харчові контейнери треба протерти вологою тканиною або чистим рушником. Те саме варто зробити з кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушники треба скласти у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залишити у недоступному місці.

Коли треба приймати йодид калію

Йодид калію, якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

Він захищає не людей від радіації, а лише щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду.

“Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калій для “профілактики” без потреби – недопустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово”, – наголосили в міністерстві.