На базарі в будь-якому містечку Гуцульщини ви точно бачили домоткані килими, косівську кераміку, вишиті сорочки та пробували сирних коників.
2023 року працівники національного природного парку «Гуцульщина» створили сучасний музейно-креативний простір «Гуцульська світлиця»
Про це пише сайт Wownature.
Музейний, бо в ньому можна оглянути косівську кераміку, різьбу по дереву, ткацькі вироби, писанки, гуцульський стрій і прикраси, які виготовили сучасні майстри.
Креативний, бо там проводять майстерки. Ви зможете навчитися:
- ткати на верстаті;
- прясти;
- вишивати;
- робити вибійку (візерунок на тканині);
- виготовляти різдвяного павука;
- ліпити сирного коника.
Майстерки розраховані на дорослих і дітей, їх проводять працівники парку та запрошені майстри. Максимальна кількість учасників — 15-20 осіб.
Спочатку експонати до світлиці збирали співробітники: приносили старовинні речі (предмети традиційного строю, приладдя для виготовлення сиру, одягу) та оформляли експозиції в одній з кімнат адміністративного корпусу парку.
Світлиця до ремонту
Щоб осучаснити простір, 2023 року парк звернувся по допомогу до митців з Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Там розробили нову концепцію та візуалізацію приміщення — і парк отримав проєкт для сучасної інтерпретації культурної спадщини краю.
Цей проєкт підтримав Український культурний фонд. Роботи тривали 4 місяці: відремонтували та оздобили приміщення, закупили обладнання, меблі. Експонати розмістили у 2 кімнатах: ткацькій та власне світлиці, де проводять майстерки. Весільний стрій, виконаний майстрами інституту, верстат, прялку, відео виготовлення кахлів для печі можна побачити, зісканувавши QR-коди у світлиці та на сайті парку.
«Гуцульська світлиця» працює за адресою: м. Косів, вул. Дружби 137 (Науково-просвітницький центр НПП «Гуцульщина»). Станом на грудень 2023 року вхідний квиток до науково-просвітницького центру коштує 30 грн. Щоб замовити екскурсію, майстерку, телефонуйте: 0973323171
Окрім «Гуцульської світлиці», у Науково-просвітницькому центрі Паркуможна оглянути кімнати-музеї природи, покататися верхи чи на бричці, відвідати центр розведення коників гуцульської породи.