Україні вдалося обійти блокування Угорщиною участі в саміті НАТО і засідання відбудеться у Брюсселі спільно з Грузією.
Про це заявив голова представництва України при НАТО Вадим Пристайко в ефірі програми “Завтра”, пише “Радіо Свобода“.
“Завдяки взаємодії із союзниками з НАТО нам вдалося переступити через блок, який встановлює Угорщина… Варіант, який було визначено – це спільне засідання з Грузією якраз через 10 років після Бухарестського саміту, коли і Україні, і Грузії було обіцяно, що вони стануть членами НАТО”, – зазначив він.
За словами Пристайка, обговорюватися буде питання, яким чином за цей час Україна і Грузія просунулися, що ще треба зробити і яка допомога альянсу може надійти обом країнам.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Пристайко також припустив можливість блокування Угорщиною заяви засідання, але наголосив, що важливішою для України буде декларація саміту.
“Декларація саміту – це документ, за яким живе альянс від саміту до саміту. Буде також комюніке саміту, яке підписують усі члени альянсу. Це ті документи, де будуть зафіксовані всі необхідні для України речі”, – уточнив голова представництва.
Він наголосив, що “головною перемогою” буде підтримка альянсу у протистоянні з Росією.
“Також важливим буде зафіксувати досягнення, які є, та визначити шлях вперед. Нам потрібно розблокувати військово-технічне співробітництво. “Джавеліни” нам дуже допомогли, тому зараз ми говоримо із членами альянсу про те, що нам потрібна певна допомога: дещо ми готові купувати, а деякі технології нам потрібні для того, щоб армія стала сильнішою”, – підсумував Пристайко.
Нагадаємо, наприкінці червня Угорщина офіційно відмовилася від вето щодо проведення окремої зустрічі лідерів НАТО за участі українського президента Петра Порошенка, але і надалі блокує Комісію Україна-НАТО (КУН).
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що рішення Угорщини про блокування політичних зустрічей Комісії України-НАТО лишається чинним.
Водночас Сійярто підтвердив, що на цій зустрічі Угорщина знизила рівень вимог до України щодо закону про освіту – тепер йдеться не про скасування мовної норми, а про виконання двох пунктів рішення Венеціанської комісії.
Згодом МЗС Угорщини направило лист генсеку НАТО, в якому йдеться про те, що прем’єр-міністр Віктор Орбан на саміті НАТО має намір голосувати проти будь-якого документа, який запропонують членам Альянсу до ухвалення за підсумками зустрічі з українським та грузинським лідерами.