Сьогодні в Івано-Франківську на форумі “Шлях гідності: боротьба за права людини” обговорили підходи у захисті прав людини в умовах воєнного стану та додержання цих прав у громадах Прикарпаття.
Організовує форум Регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області спільно з Івано-Франківським регіональним відділенням ВАОМС “Асоціація міст України”, пише Правда.іф.
“Права людини – фундаментальні цінності, на яких будується наша держава і відрізняє нас від держави-агресора.
Івано-Франківська область всебічно підтримує військовослужбовців, їхні родини, створює умови для проживання ВПО. Тут піклуються про військовослужбовців, які приїжджають з усієї країни на реабілітацію, для них відкрили 418 стаціонарних ліжкомісць. В області створюються ветеранські хаби, щоб підтримати військових, які повернулись з війни. Тобто комплекс заходів, де захищаються права та свободи людини, громадянина, військовослужбовця напрацьовуються щодня”, – стверджує голова Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук.
Щодо питання збалансування і забезпечення прав людей на місцевому рівні Івано-Франківські територіальні громади розробляють і затверджують свої стратегії. Щороку переглядають свої програми, де включають пріорітетні видатки. Цільові програми у громадах корегуються, гнучко підлаштовуються під сьогоднішні реалії. Тобто більша допомога приділяється тим, хто цього потребує зараз. Йдеться і про сім’ї Геров, про дітей, ВПО, волонтерів тощо.
“Коли йде мова про права людини, то бачимо, що в кожній громаді пріорітети різні. Кожна Прикарпатська громада в цьому питанні сильна. Ми в першу чегру виходимо з вихідних ресурсів. Якщо, наприклад Івано-Франківськ, Коломия, Калуш має свої фінансові можливості, але там і потреби більші. То в маленьких громадах інші фінансові ресурси. Тому ми говоримо про те, з чого стартуємо, пріорітетності коштів і ефективності використання фінансового та людського ресурсу”, – розповідає виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук.
Міський голова Івано-Франківської громади Руслан Марцінків стверджує, що питань, які стосуються прав людини, є наразі багато.
“Зокрема йдеться про людей, які пропали безвісти. Це і питання реабілітації військових з важкими пораненнями..Також – доступності для людей з інвалідністю. І навіть в умовах війни ми повинні дотримуватись всіх основоположних правил: доступ до інформаційної безпеки, доступ до влади”, – каже очільник міста.
Він наголошує на важливості не тільки у фізичній, але часто і у психологічні реабілітації та соціальній допомозі.
“Прикладом того, як ми відреагували на повернення наших військових з війни є комунальні послуги у “Домі воїна” – “помічник воїна”. Це коли чоловік чи син на війні, родина військового потребує допомоги у дрібній домашній роботі”, – додає мер
Представниця Уповноваженого Верховної ради з прав людини в Івано-Франківській області Минешенко Євгенія розповідала, що вже другий рік поспіль Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець представляє широкому колу слухачів свій звіт. Це такий єдиний узагальнюючий документ в Україні, який показує стан захисту і підтримки прав людини, та ті порушення, які трапились за рік.
Вона стверджує, що за минулий рік поступило 2553 звернень від мешканців Івано-Франківської області щодо порушення їхніх прав.
Тих, хто звертається, можна виокремити за категоріями:
- сім’ї військовополонених, військовослужбовців, тих, хто зникли безвісти;
- за напрямками соціально-економічних прав;
- ВПО щодо порушення їх прав.
“Є не стільки системні, скільки унікальні порушення з прав людини. Зокрема право на віросповідання військового з Прикарпаття, який за своїми релігійними поглядами не міг виконувати завдання в армії, у зв’язку з тим, що в нього був особливий режим харчування. Його права були відстояні та поновлені. І цей кейс також увійшоу до звіту Дмитра Лубінця”, – зазначає Євгенія Минешенко.
За її словами, найважча ситуація складається щодо порушення прав людей, які зникли безвісти. Бо часто процедура розшуку залежить саме від російської сторони, оскільки люди, яких родичі вважають зниклими, опиняються у ворожому полоні.
Загальна кількість повернутих з полону українців за час повномасштабного вторгнення складає 3210 дорослих та 705 дітей.