У Калуші експонуватимуть фотовиставку “Небесний фотограф” з роботами полеглого військовослужбовця 3 окремої штурмової бригади Максима Бурди. Це — восьме місто України, де представлять його світлини. Воїн і фотограф за 11 місяців служби створив орієнтовно 200 робіт.
Про це Суспільному розповіла дівчина військовослужбовця Марія Лукашук. З її слів, зібрані під час виставки гроші рідні Максима передають благодійному фонду “Янголи Азову”.
“Для мене досить особливою є робота “Сонячний”, адже вона була на останній флешці, яку нам передали з Бахмута. І там було дуже багато світлин саме січневих, які Максим знімав в останні дні перед своєю смертю”, — каже Марія Лукашук.
Максим Бурда — фотограф і військовослужбовець з Ковеля, який загинув під Бахмутом. Його дівчина Марія Лукашук разом із мамою воїна привезла до Калуша світлини, аби експонувати у Музейно-виставковому центрі.
“Я пам’ятаю той день, коли ми сиділи в машині біля кав’ярні, і він таким замріяним поглядом каже: “Повернуся з війни й обов’язково організую свою фотовиставку”. Адже до того моменту назбиралася велика кількість його світлин із полігонів з військових навчань. І Максим дуже сильно хотів поділитися цим”, — продовжує Марія Лукашук.
Дівчина говорить: Максим, хоч і був комісований через хворобу хребта, добровільно пішов у військо в перший день повномасштабної війни, а з січня 2023 — перебував у зоні бойових дій. Зі слів Марії, Максим був оператором безпілотника, він вправно володів дроном і наводив артилерію.
“Восени 2022 року він перевівся до 3 штурмової бригади, яку створили на основі “Азову”, який він сильно поважав. І в січні, на Різдво, вийшло бойове розпорядження про те, що вони їдуть на Бахмут. І вже 26 січня, тобто через 20 днів, його не стало”, — каже Марія Лукашук.
Максим не дожив чотири дні до свого 26-річчя, розповідає мама військовослужбовця Ірина Максимук. Про те, що син воює на Бахмутському напрямку, вона не знала. А про обставини загибелі Максима його командир і однокласник не встиг їй розповісти.
“Він мені не говорив. Він знав, як я буду на це реагувати, що я можу поїхати прямо туди. Просто не говорив. Я дізналася в день смерті. Сказав командир. Він знав, що для мене Максим означає — я ним жила і дихала. Коли я з ним поспілкувалася, то він сказав: “Я прийду, я розкажу”. Але він загинув також. А зараз я вже не знаю, чи готова чути, як це все відбувалося”, — каже мати полеглого воїна Ірина Максимук.
У пам’ять про Максима Бурду його матір та дівчина 24 березня організували у рідному Ковелі фотовиставку його воєнних робіт. Згодом — експонували її в різних містах України, розповіла Ірина Максимчук. З її слів, частину грошей із продажу листівок, наліпок, магнітів, футболок та худі з фотороботами воїна перераховують до благодійного фонду “Янголи Азову”. Станом на 11 жовтня передали 202 тис. грн.
Матір бійця каже: на кожній фотовиставці відвідувачів пригощають цукерками, адже Максим дуже любив їх і в дорослому віці. А нещодавно жінка купила собаку породи коргі, яка була мрією сина.
Дівчина Максима створила сайт, де можна знайти інформацію про воїна й усі виставки, що відбулися.
Зберігачка фонду Музейно-виставкової зали у Калуші Галина Турчик розповіла, що на виставці “Небесний фотограф” експонують орієнтовно 200 робіт Максима Бурди. Світлини розділені на сектори: перша стіна присвячена навчанню, а на останній — кадри боїв поблизу Бахмута. Для відвідувачів фотовиставку відкриють 14 жовтня, каже Галина Турчик.
“Бачу, що частина людей не відчуває, що у нас йде війна. Таке нагадування, притягування уваги, я вважаю, дуже на часі”, — говорить Галина Турчик.
Виставка експонуватиметься до 15 листопада, розповіла Марія Лукашук. Наразі разом із мамою Максима дівчина шукає меценатів, які допоможуть експонувати його роботи за кордоном.