Якщо більшість батьків у Києві та інших містах і селах України сумлінно записують на вакцинацію дітей, то дорослі зазвичай не поспішають робити собі щеплення. Чи правильно вони чинять і коли варто змінювати стратегію поведінки, поговоримо в цій статті.
Прихована користь
Багато дорослих думають, що щеплення ー це тільки для дітей, але, на жаль, навіть якщо ви зробили всі необхідні вакцини, то з часом кількість антитіл знижується, а організм «забуває», як боротися з чужорідними елементами. Тому Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує повторювати введення деяких вакцин дорослим кожні 10 років. Особливо актуально це стає під час бойових дій.
Для дорослих у вакцині зменшений вміст антигенів, адже базовий захист у них вже є, організму треба лише «нагадати», як протидіяти хворобам.
Старі знайомі
Дифтерія і правець ー важкі інфекції, які легше попередити, ніж лікувати. У групі ризику знаходяться ті, хто займається фізичною працею й контактує з гострими предметами (наприклад, з арматурою чи нестерильними інструментами). Під чай бойових дій ризик травмуватися росте: арматура, шматки деревини, навіть земля, яка може потрапити до рани ー все це може бути небезпечним.
У сімейного лікаря можна уточнити, коли ви востаннє вакцинувалися; якщо пройшло більше ніж десять років або потрібної інформації немає, краще ревакцинуватися. Це можливо навіть без підписання декларації.
Можна це зробити в приватній клініці. Там зазвичай пропонують вже комбіновану вакцину: відразу від правця, дифтерії та кашлюка. Останнє щеплення особливо актуальне для вагітних; його варто зробити, щоб захистити новонародженого: малі діти важко переносять кашлюк. Та й для дорослих це не буде зайве.
Ворог не здає позицій
Офіційно пандемія коронавірусу в Україні вже закінчилася, та, на жаль, штам повністю не щез. Дорослим важливо отримати вакцинацію від COVID-19. Особливо під час воєнних дій не завжди є можливість дотримуватися всіх протиепідемічних заходів: зберігати дистанцію, мити руки, носити маски та регулярно провітрювати приміщення. Якщо ви вже зробили дві дози вакцини, то через пів року треба ввести бустерну дозу для посилення захисту. Особливо це актуально для груп ризику: літніх людей та пацієнтів зі зниженим імунітетом.
І знову гепатит
Перевірте, чи робили ви щеплення проти гепатиту В. Зараз будь-кому може знадобитися переливання крові чи хірургічна операція, тому ризик зараження росте. Для дітей, що народилися пізніше 2000 року вакцинація проти гепатиту B обов’язкова. А от більшість дорослих залишаються незахищеними. Вакцинацію можна зробити в приватній клініці. Варто вибрати комбіновану вакцину з захистом від гепатиту A, адже можливі перебої з водопостачанням, і через забруднену воду може передаватися цей вірус.
А ти ще хто?
Не всі знають про підступний пневмокок. Але одне з найчастіших ускладнень грипу ー бактеріальна пневмонія. Найчастіше вона викликана саме пневмококом. Пенсіонерам та людям із хронічними хворобами лікарі радять таке щеплення. Його роблять у приватному порядку. Дорослим потрібна лише одна доза.
Старі-нові вороги
Здавалося б, спалахи кору вже в минулому. Але ні. Останній був в Україні у 2019-му і це захворювання не збирається повністю щезати з порядку денного, циклічно повертаючися. Хворіють як діти, так і дорослі, і то досить важко. Отже, якщо ви сумніваєтеся, чи хворіли в дитинстві, чи були вакциновані від кору, то краще повторити щеплення. Потрібно дві дози.
Отже, перевірте, яких щеплень у вас бракує, і пройдіть імунізацію. Щоб запобігти можливим побічним ефектам, спочатку проконсультуйтеся з сімейним лікарем.
Источник: visium-clinic.com.ua