-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Відомий франківський художник та журналіст пропонує створити в місті Палац мистецтв

-Реклама-spot_img
spot_img

Відомий франківський художник-живописець, журналіст та фотограф Ihor Ropyanyk дивується, чому в місті досі нема Палацу мистецтв – місця, до якого б приходили жителі та гості міста, аби помилуватися картинами.

“Ми часто чуємо про «туристичну привабливість» міста. А чим, скажіть, може привабити Франківськ, якими такими родзинками? Є кілька «точок», куди турист забреде – Бастіон, оглядовий майданчик на ратуші, палац Потоцького, якщо там щось відбувається, фестивалі, коли вони проходять… Та й усе.

А пригадайте – хто буває за кордоном, – куди туристи ОБОВ’ЯЗКОВО йдуть? Наприклад, в Парижі? Крім різних фішок, всі неодмінно відвідують Лувр, музей д’Орсе, центр Жоржа Помпіду (сучасне мистецтво). Куди йдуть у Лондоні? Неодмінно в Національну картинну галерею і Тейт Моден. В Дрездені – картинна галерея – обов’язковий пункт. Москва – Третьяковка, Пітер – Ермітаж і т.д. Не всі люди цікавляться мистецтвом, але ВСІ ТУРИСТИ ЙДУТЬ В ГАЛЕРЕЇ!

Повертаємося з парижів-лондонів у Сан-Франківськ. А де в нас галерея? А немає!

Те, що колись називалося «художнім музеєм» а тепер «музеєм мистецтв», – доволі сумне видовище. Бо приміщення зовсім не пристосоване для цієї мети. В цій культовій споруді міг би пристойно виглядати лишень Музей сакрального мистецтва з колекцією ікон та скульптур (того ж таки Пінзеля. Я був на виставці його творів у Луврі і бачив, як захоплювалися його шедеврами туристи-іноземці). Картини ж у нинішньому Музеї мистецтв Прикарпаття, практично, демонструвати ніде, а їх у запасниках – тисячі! Твори є, а глядач їх не бачить…

Порівняймо: у Львові є Картинна галерея, Палац мистецтв, Національний музей на проспекті Свободи і його філія на вулиці Драгоманова, а ще – маса приватних галерей (не художніх салонів, а таки галерей!). І музеї відомих митців є – Олекси Новаківського, Івана Труша, Олени Кульчицької. У нас – майже нічого!
Недавно хтось із франківських журналістів заявив: у нашому місті люди мистецтвом не цікавляться. Отакої! А може, тому й не цікавляться, бо не мають можливості його бачити в тій мірі, яка необхідна для естетичного розвитку, формування смаків і для розуміння мистецтва?

Франківську (обласному центру!) ПОТРІБЕН Палац мистецтв (галерея, музей – називайте це, як хочете). Він потрібен художникам, потрібен туристам, потрібен, врешті-решт, самим містянам, які лиш зрідка мають можливість знайомитися з мистецтвом лиш на поодиноких виставках.

Звісно, для цього потрібне приміщення. Не яке-небудь пристосоване, в якомусь закамарку, – так, аби відчепилися (на зразок ЦСМ на Підгірянки), – а нормальна споруда з просторими світлими залами. Щоб там розмістились і картинна галерея, і Музей сучасного мистецтва, і виставкові зали для проведення як великих, так і камерних виставок. Щоб місто мало справжній Палац мистецтв!

Підказую локацію: недобудова в самісінькому центрі на вулиці Мельника, яка вже роками мозолить усім очі. Знаю, що місто не має на це коштів. Але ж є багато забудовників, яким місто щедро роздає наліво-направо земельні ділянки. Може б і вони хоч раз проявили свою щедрість і спільно, скинувшись, зробили подарунок місту? Адже не можна тільки брати, слід інколи й давати! Знаю, що з тим довгобудом сумна історія (борги, суди, київські власники). І що Спілка забудовників мала бажання викупити його. Та щось там не склалося (а може, не дуже старалися?).

Зрештою, якщо цей варіант неможливий, то ж можна ще знайти в центрі міста якусь ділянку і віддати її не під черговий житловий «елітний» будинок, торговий центр чи церкву, а саме під культурний, естетико-виховний і туристичний об’єкт!

Ділянку виділяє місто, а споруджують на умовах солідарної участі забудовники, у яких – я впевнений! – за всі ті роки великий борг перед франківцями.

Знаю багатьох заможних містян, які люблять мистецтво, купують картини, колекціонують. Вони теж би відгукнулися на таку пропозицію. Хай би взяли приклад, приміром, із родини Корсаків, які в Луцьку створити шикарний Музей сучасного українського мистецтва. А оце недавно в своєму інтерв’ю Людмила Зубко (Львівська майстерня шоколаду) заявила, що разом з чоловіком планують створити картинну галерею в Житомирі. Скажіть, а в нас що, немає своїх корсаків чи зубків? Можливо, треба тільки кинути клич?”, – написав франківець.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні