"Відрізані" від світу: як живуть люди у гірських селах на Верховинщині, які підтопило через негоду
Диван на коліщатках в темній вітальні

Відрізані від світу: як живуть люди у гірських селах на Верховинщині, які підтопило через негоду

Автор: Світлана Якимчук
21/06/2023 09:45
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Приблизно 150 людей “відрізані” від автомобільного сполучення у селах Кохан та Перехресне Верховинського району, що на Івано-Франківщині. Дорогу у кількох місцях підтопило увечері 18 червня.

Як живуть люди у селі Кохан, читайте у репортажі Суспільного, передає Правда.іф.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Люди залишилися без продуктів та ліків

Місцева жителька Марія Лизанюк живе одна. Її будинок розташований з іншого боку дороги, яку розмила річка. Перейти вбрід неможливо. Жінка каже: до сусідів може перейти стежкою над шляхом.

“Щоразу після розмиття зруйновані ділянки підсипають щебенем та землею. Оце насипали — й знову йдуть паводки, дощі. Шкода просто гроші ось так марно “топити”, — говорить Марія Лизанюк.

Розмита стежка у селі Кохан. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Її односелиця Ганна Марфієвич каже: підвозу продуктів та ліків немає, тому за необхідності мусить переходити затоплені ділянки пішки.

“Наприклад, якщо зараз хтось захворіє, то найближча аптека — аж у Довгополі. А взагалі поліклініка — або у Білоберізькій громаді, або у Верховині”, — розповідає Ганна Марфієвич.

Чоловік переносить жінку через розмиту дорогу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Житель села Кохан Іван Юрчук працює у сусідньому селі Довгополе. Чоловік каже: до місця роботи йому лише в один бік потрібно подолати 2,5 км.

“При собі мають бути гумові чоботи й паличка. На таких переходах спочатку потрібно палицею “промацати”, щоб не потрапив на глибінь. В один бік йти приблизно 30-40 хвилин. А якщо я машиною їду — то 5-10 хвилин”, — говорить Іван Юрчук.

Як живуть люди у селах на Верховинщині, які підтопило через негоду
Житель села Кохан Іван Юрчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Приблизно 150 людей “відрізані” від цивілізації

Голова Білоберізької сільської ради Дмитро Іванюк розповідає: приблизно 150 людей відрізані від автомобільного сполучення. Це — жителі села Кохан та сусіднього Перехресного Верховинської громади, які також користуються цією дорогою.

“Вони не мають сполучення. “Швидка” не приїде. Якщо, не дай Боже, якесь лихо — пожежна машина теж не добереться”, — каже Дмитро Іванюк.

Розмита дорога у селі Кохан. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, найбільше у Білоберізькій громаді постраждали десять ділянок доріг місцевого значення, які перебувають на балансі Івано-Франківської обласної військової адміністрації, та п’ять шляхів комунального підпорядкування.

“Ми починаємо писати акти обстеження. Потім будемо складати дефектні акти й кошториси. І тоді будемо говорити про суми. Відновлювальні роботи розпочнемо, коли з дороги зійде вода”, — говорить голова громади.

У селі Кохан на Івано-Франківщині дощ розмив дорогу
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Окрім Кохана, у Білоберізькій громаді від негоди постраждали села Голошина, Грамотне та Пробійнівка. Там розмило кілька ділянок дороги та ускладнений проїзд транспорту.

Від стихії до стихії

За словами Дмитра Іванюка, проблеми з дорогами у Білоберізькій громаді розпочалися після повені 2008 року. Тоді в Кохані встановили тимчасові труби для пропуску води, однак після сильної зливи їх забиває гілками й намулом, тому вода тече через дорогу.

“Першочергово — відновити проїзд і думати, як далі ці дороги укріплювати, бо це відбувається від стихії до стихії. Ті самі ділянки біля тих самих господарств затоплює за кожної негоди”, — розповідає Дмитро Іванюк.

Голова Білоберізької сільської ради Дмитро Іванюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Депутат Білоберізької сільської ради Василь Копильчук каже: труби під дорогою, які мали б відводити воду, не витримують навантаження.

“Потрібно робити якісні мости. То — дорожче, але вони будуть служити. А ці труби — неефективні: якась гілка, колода чи з дерева корінь забиває їх і дорога вимивається”, — пояснює Василь Копильчук.

Що відомо про негоду на Івано-Франківщині

З вечора 17 червня на Івано-Франківщині випала понаднормова кількість опадів, через які розмило дорогу місцевого значення Ільці — Буркут. Було відсутнє сполучення до сіл Зелене та Явірник. Найбільше постраждали Зеленська та Білоберізька громади. Також підтоплені присадибні ділянки, що розташовані поблизу річки Черемош.