Як протидіяти рейдерству та земельній корупції, аграріям розповіли на форумі в Івано-Франківську
Диван на коліщатках в темній вітальні

Як протидіяти рейдерству та земельній корупції, аграріям розповіли на форумі у Франківську

Автор: Олег Мамчур
29/11/2024 15:51
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Зимовий житловий комплекс, вибір квартир

Про факти корупції у земельній сфері повідомляє лише кожен десятий з тих, хто з нею стикається.

Про це йшлося на  форумі “Протидія рейдерству та земельній корупції, практичний досвід і нове законодавство”, який відбувся в Івано-Франківську 28 листопада, пише КУРС.

На заході, який об’єднав аграріїв, правників, представників органів місцевого самоврядування та профільних асоціацій, говорили, чому важливо повідомляти про корупцію та як протидіяти рейдерству.

Керівниця Західноукраїнського офісу юридичної компанії MORIS Оксана Кобрин розповіла, що з корупційними схемами українці стикаються і при реєстрації права власності на землю, і під час приватизації землі, і коли погоджують чи затверджують документацію із землеустрою, і навіть під час організації земельних аукціонів.

За результатами щорічного Всеукраїнського дослідження “Прояви корупції в земельних відносинах”, які презентували програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) спільно з агенцією InfoSapiens, респонденти найчастіше стикалися із корупцією під час звернень щодо оренди землі (38%) та звернень щодо приватизації землі (35%).

Найбільш корумпованими у земельній сфері опитані вважають органи місцевого самоврядування, на другому місці – Держгеокадастр і його підрозділи на місцях. Однак минулий рік показав зниження проявів корупції в земельних питаннях з 20% у 2021 до 16% у 2023 та 2024 роках.

Частка опитаних, які вважають корупцію у земельних відносинах всеохопною або досить поширеною, сягає 55%. Проте на власному досвіді з випадками корупції стикалися 16% опитаних. Водночас про факт корупції заявили лише 9%, тобто лише кожен десятий.

Результати опитування свідчать, що суспільство не заявляє про корупцію через недовіру до органів влади. Також люди не вірять, що звернення матимуть конкретні результати, і бояться, що ці звернення можуть їм зашкодити.

Також Оксана Кобрин зазначила, що часто корупція у земельній сфері задовольняє обидві сторони. До прикладу, заявника, який дає хабар, і посадовця, який його бере.

Юристка наголошує, що факти корупції замовчувати не можна. Адже що більше буде надходити звернень про корупцію, то більше винних буде притягнуто до відповідальності. Оксана Кобрин пояснила, що суспільний розголос про затримання корупціонерів допоможе іншим зрозуміти, що корупція – це карна відповідальність, втрата репутації та суспільний осуд.

“Треба розуміти: що більше заяв буде надходити до правоохоронних органів про корупційні дії, то більше буде таких розслідувань. І посадові чи службові особи будуть розуміти, що можуть заявити і про їхні корупційні діяння і можуть бути наслідки”, – каже Оксана Кобрин.

Також юристка зазначила, що статистика звернень про корупцію допоможе законодавцю побачити масштаби проблеми, визначити поширені корупційні ризики та ввести антикорупційні зміни до законів.

Учасникам форуму також розповіли, чому належним чином оформлене право на землю запобігає рейдерству; якими послугами Держгеокадастру можна скористатися онлайн; як змінити цільове призначення без корупційних ризиків та ін.

Форум провела юридична компанія MORIS в межах проєкту “Земля без корупції”, що здійснюється за підтримки Програми USAID АГРО.