Прикарпатський ветеран з позивним Мастак, що захищав Україну на Сході, пережив ПТСР, відкрив бізнес і допомагає повернутися з війни та знайти себе побратимам.
Мастак, Андрій Лисканюк, – з Надвірної. Він військовий розвідник, громадський діяч, засновник Крамниця авторських виробів з деревини Андрія Лисканюка. А ще – батько двох синів.
На початку війни Андрій мешкав у Києві – був завгоспом у 222 школі, мав власну невеличку майстерню виробів із дерева. Майдан змінив і його життя:
«Київ на той час був післямайданний – бурхливе революційне місто. І от події в Криму, березень, квітень, перші військові «зелені чоловічки» – там більше все це трималось на слуху. Коли дзвонив додому – закінчився Майдан і люди собі розбрелися по роботах. А в Києві – такий собі епіцентр: Петрівці, батальйони, Кульчицький… Ми навіть приймали участь у наборі розвідників у батальйон Кульчицького», – розповідає Андрій.
У 2014 році Мастак був ініціатором створення 4 батальйону Нацгвардії «Крук». Був на війні до 2016 року, повернувся… І повернення не далося легко:
«У свій бізнес я прийшов з дна. Коли я закінчив військову службу, був на такому дні, що дружина зібрала чемодан, два сини неповнолітніх, і сказала – Андрій, або ми їдемо, вертаємся в Київ, або… І 26 лютого я звільнився, а 1 березня вже працював у майстерні. За день її поставив: викинув гараж з-під хати, встановив станки, які привіз з Києва, і вже десь 5-6 березня був уже перший заказ від родичів. Тепер я розумію, що це було для підтримки, щоб мене просто-напросто запустити, і я їм дуже сильно, щиро вдячний».
Бізнес запустився і згодом вдало набрав обертів. Андрій напівжартома скаржиться, що, хоч і живе в горах, але не має часу сходити в гори – робота!.. А крім того – ще й громадська діяльність. Зараз він голова ветеранської громадської організації «Крук», голова громадської організації підприємців-учасників бойових дій, представник ветеранів розвідки Івано-Франківської області.
Андрій на власному досвіді відчув, як це – повертатися з фронту та шукати свій шлях повернення. І наскільки при цьому важлива допомога близьких, побратимів та суспільства. Саме тому він активно займається справами ветеранів у громаді та підтримує корисні місцеві ініціативи.
«Ветерани тепер діляться на активних і на пасивних, – говорить Мастак. – Активні – це ті, що роблять, показують, є прикладом чогось: роботи, бізнесу, може когось повчити, щось показати. І пасивні, ми їх бачимо кожен день – це алкоголь, нерозуміння себе взагалі. Вони просто загублені. Він не розуміє, чи він лишився там, чи він вже прийшов сюди. І це дуже важко. Війна – це теж епізод з життя, який треба просто пережити і жити далі».
Андрій підтримує інших ветеранів, а його самого підтримує дружина: «Оксана – мій помічник, бізнес-партнер, перший радник і основа усього, що в мене зараз є. Моя підтримка і людина, без якої б нічого не було».
Крамничка Андрія – в Яремчі, розповідає проєкт “Крутий Заміс” за підтримки Українського Культурного Фонду. “Крутий Заміс” – документальний серіал про ветеранів АТО, які після повернення започаткували власний бізнес.