У Прикарпатському центрі репродукції людини військовослужбовці можуть безоплатно зберігати свої репродуктивні клітини. Від початку повномасштабної війни такою можливістю скористалися понад 150 військових. Серед них наразі немає жодної жінки.
Про це Суспільному розповіла ембріологиня закладу Марія Макулович, передає Правда.іф.
За її словами, першим військовим, який скористався такою ініціативою, став працівник ІТ-сфери з Івано-Франківська. У Прикарпатський центр репродукції людини він прийшов у день повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Ембріологиня Прикарпатського центру репродукції Марія Макулович. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“24 лютого у всіх був стрес, ніхто не знав, що робити, і як це все продовжуватиметься. Але увесь наш колектив вийшов на роботу. Це був хлопчина-доброволець, який свідомо прийшов заморозити свій біологічний матеріал. Чоловік не перебував у шлюбі”, — згадує Марія Макулович.
Медикиня каже: четверо з пацієнтів центру вже скористалися своїм біологічним матеріалом.
Від початку повномасштабної війни послугами Прикарпатського центру репродукції скористалися понад 150 військових. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Тобто ми маємо вагітність і пологи. Дві дитинки вже народилися, дві дружини військовослужбовців — вагітні”, — розповідає Марія Макулович.
Серед військових, які зголосилися на зберігання власних біоматеріалів у Прикарпатському центрі репродукції людини, є боєць, який вже загинув на війні. Як бути із репродуктивними клітинами в такому випадку на законодавчому рівні, наразі невідомо, говорить директор Прикарпатського центру репродукції людини Ігор Головчак.
Директор Прикарпатського центру репродукції людини Ігор Головчак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Це питання — не врегульоване. У Верховній раді лежать законопроєкти про допоміжні репродуктивні технології, в яких повинно бути це прописано”, — каже Ігор Головчак.
Прикарпатський центр репродукції людини входить до переліку профільних медзакладів, в якому українські військовослужбовці та військовослужбовиці можуть безкоштовно зберігати свої репродуктивні клітини.
“Статеві клітини в нас зберігаються у вайликах. Кожна з кріопробірок підписана, тобто матеріал не може переплутатися. У нас працюють два ембріологи саме для того, аби не допустити людський фактор”, — говорить Марія Макулович.
Прикарпатський центр репродукції. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Зі слів Ігоря Головчака, кінцевого терміну зберігання репродуктивних клітин у медзакладі наразі немає. У світі є ембріони, яким понад 30 років.