Як забезпечити помешкання струмом за допомогою автомобільного акумулятора і скільки це коштує?
Диван на коліщатках в темній вітальні

Як забезпечити помешкання струмом за допомогою автомобільного акумулятора і скільки це коштує?

Автор: Олег Мамчур
21/11/2022 18:30
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама

Франківці вже котру добу живуть і працюють більше без світла, ніж зі світлом. І між собою вже обговорюють, як забезпечити квартири струмом за допомогою автомобільного акумулятора та інвертора.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Як це працює і на що при цьому потрібно зважати, “Репортеру” розповів професор Університету Короля Данила, співзасновник наукового містечка “Нова енергія” Максим Карпаш.

Чи можна з допомогою акумулятора та інвертора забезпечити струмом домашню мережу на час відключення світла?

Це може підрятувати, але треба бути обережними з підбором приладів. Зокрема, дивитися на те, який акумулятор купуєте і який саме інвертор. Є нюанси.

Як це працює у квартирі?

Доведеться встановити до квартири окремий ввідний автомат, якщо плануєте заживити житло повністю. Не можна під’єднатися і до загальної мережі та під’єднати мережу до акумулятора, бо ти не знаєш, коли її увімкнуть. Відповідно акумулятор з інвертором можуть погоріти. Треба ставити окремий вимикач – апарат резервного вмикання, який стежить за тим, чи зникає струм у мережі, й тоді вмикає резервне живлення.

Простіший варіант – приєднати напряму через переноску до тих пристроїв, які необхідно живити струмом. У випадку з індивідуальним опаленням це – котел. Якщо вистачає потужності, то – до холодильника, до світла, мобільних пристроїв. Але, можливо, не одночасно, а по черзі. Як правило, інвертори вже мають USB-порти й тому подібне. Якщо не мають, то з допомогою переноски можна забезпечити заряджання всіх необхідних пристроїв. 

Як обирати акумулятор та інвертор?

Треба дивитися на тип автомобільного акумулятора, бажано брати герметичний – гелевий або AGM. Це такі акумулятори, які при зарядці й при роботі не виділяють хімічних випарів і взагалі не шкідливі. А інші типи – шкідливі, особливо при зарядці: йде виділення кислоти, солей важких металів. Цим бажано не дихати, особливо в хаті. Ними краще не користуватися, або заряджати на вулиці чи у провітрюваному приміщенні. 

Другий момент – потужність акумулятора. Якщо у вас є автомобіль, я рекомендую брати акумулятор, який підійде до вашої автівки. Тоді за потреби його можна зарядити й від автомобіля, а коли все налагодиться зі світлом, зможете його використати для власного авто. Рано чи пізно це закінчиться.

Ємність акумулятора – 50-60-70-80 ампер-годин. Все залежить від того,  яке авто, від бюджету. Але це не критично.

Ємність акумулятора впливає на потужність і те, які прилади можна буде приєднати до нього?

Так. Це впливатиме і на можливості інвертора. Акумулятор видає постійну напругу 12 В. Інвертор перетворює у змінний струм у 220 В.

Інвертори є різні – автомобільні й ті, які входять до складу систем безперебійного живлення. Треба це не плутати. Автомобільні інвертори мають обмежене застосування. Він на виході дає 500 чи й 100 Вт. Але треба дивитися і на його номінальну потужність. Виробники часто вказують пікову потужність. У звичайному робочому режимі вони такої потужності не видадуть, тому треба дивитися на меншу потужність. Вона зазвичай на 30-50% менша від пікової. І ця номінальна потужність вказує, яку максимальну потужність можна під’єднати.

Але автомобільний інвертор не видає чистої синусоїди, й це дуже важливо. Вихідна напруга для багатьох типів обладнання – котлів, холодильників – вона небезпечна і призведе до швидкого виходу з ладу. Треба думати над тим, як забезпечити такий інвертор, який дасть на виході чисту синусоїду. 

Як знати, який інвертор дає чисту синусоїду?

Автомобільні інвертори всі є непридатними для побутових приладів. На усіх решта, як правило, вказано “pure sin”, і ти розумієш, що цей прилад гарантовано видаватиме таку напругу, що ти не боятимешся під’єднати до нього важливі прилади.

Навіть якщо є потужний акумулятор й інвертор з чистою синусоїдою, перенавантажувати їх не варто?

Треба стежити за цим, можливо, навіть підключати прилади почергово: на годину  – котел, на годину – холодильник. В характеристиках котла, холодильника завжди можна знайти, яка в них номінальна споживана потужність. І навіть якщо ви не зберегли документи, то ця інформація є в інтернеті.

Такі блоки живлення, як акумулятор з інвертором, все одно не дадуть  такої потужності, як бензиновий чи дизельний генератор. Вони дають максимум – 1000 Вт. Якщо бюджет дозволяє, можна послідовно під’єднати кілька акумуляторів і тоді цього вистачить, може, й на кілька днів. Але стежити треба, бо якщо перевантажити, то все вийде з ладу.

З дизельними та бензиновими генераторами треба бути дуже обережними. Потрібно дотримуватися елементарних заходів безпеки і не встановлювати їх на балконах, під’їздах чи в хатах. На виході в них є чадний і вихлопні гази. Чадний газ ми не чуємо, він леткий, прозорий і дуже токсичний. Людина помирає, не відчуваючи запаху. Також треба пам’ятати про ураження струмом. Сніг паде, нічим не прикритий генератор є небезпечним.

В ідеалі такі генератори мають бути просто неба, на відстані від споживачів і під накриттям. Коли купуєте генератор, подбайте про подовжувач на 15-20 м, аби уникнути ризику отруєння, загоряння чи враження струмом.

Коли світло увімкнуть, цей акумулятор через інвертор можна зарядити від мережі?

Автомобільний інвертор не є зарядним пристроєм і до нього треба мати додаткове зарядне, яке вмикається у 220. Блоки живлення із чистою синусоїдою як правило мають в собі зарядне – автоматично переходить в режим акумуляторної батареї, коли чує, що в мережі з’явився струм. Він працює як комп’ютерний “упс” – коли немає зовнішнього струму він живить пристрої, які до нього підключені, а коли струм з’являється, він переходить в режим зарядки з мережі.

А можна замість інвертора використати комп’ютерний “упс”?

Можна. Але треба пам’ятати, що в нього як правило 300 Вт. Він не дуже потужний. Упс – це інвертор, зарядне та акумулятор в купі. Сучасні блоки безперебійного живлення можуть і від сонця заряджатися – там є клеми, які підключаєш до сонячної панелі. Комп’ютерний упс розрахований на невелике споживання, для котла газового, скоріш за всі, має вистачати. Якщо акумулятор справний або є можливість його замінити, то цілком.

Яка приблизна вартість базового комплекту акумулятор+інвертор і на скільки його можна вистачати?

Зараз ціни знову зросли. Надійний сертифікований інвертор, що дає чистий синус, коштує орієнтовно 8000 грн. Я купив собі польського виробника Volt. Акумулятор – від 4000 грн і до 8-10 000 грн, це залежить від ємності. Такого базового набору для котла може вистачити на добу-півтори залежно від інтенсивності роботі того котла.