Оскільки жодна із українських розподільних та постачальних енергокомпаній не здатна активно впливати на тарифи на електроенергію для населення, обленерго намагається підказувати клієнтам дієві способи заощаджувати свої кошти та ефективно використовувати енергоресурси.
Використання «розумних» лічильників – один із таких способів. І їх активно встановлюють користувачі по всій країні. На сьогодні лише АТ «Прикарпаттяобленерго» встановило своїм користувачам по усій області 30 563 розумні прилади. В обленерго розповіли в чому переваги користування лічильником, запрограмованим на зонне споживання, і чи варто на нього витрачатись.
Що таке Smart-лічильник?
Смарт-лічильники виготовлені з електронних компонентів та не мають механічних рухомих частин. Вони вигідно вирізняються серед звичайних лічильників більшою функціональністю, адже вони не лише вираховують кількість спожитої електроенергії, а також можуть мати наступні функції:
– передавати показники;
– рахувати споживання електроенергії по зонах доби;
– вимірювати параметри мережі (напруги тощо);
– захищати від критичних коливань напруги;
– передавати інформацію енергокомпаніям про аварійні ситуації в мережі;
– виводити на екран інформацію про заборгованість та багато іншого.
-тривалий час зберігати в пам’яті лічильника інформацію, яка може бути зчитана для подальшої обробки чи аналізу.
Що таке «споживання електричної енергії за зонними тарифами» ?
Повна назва – тарифи, диференційовані за періодами часу, скорочено – зонні тарифи.
Це окремі тарифи на споживання електроенергії для денних і нічних періодів доби. При двозонному споживанні доба ділиться на дві зони – денну (з 7-00 до 23-00) і нічну (з 23-00 до 7-00).
Для тризонних тарифів доба розділена на три зони – нічну (з 23-00 до 7-00), пікову (з 8-00 до 11-00, з 20-00 до 22-00), напівпікову (з 7-00 до 8-00, з 11-00 до 20-00 і з 22-00 до 23-00).
Зокрема, перехід на багатозонний облік електричної енергії буде вигідним для вас, якщо більшістю енергоємних електроприладів (бойлер, пральна машина, телевізор, електрообігрівачі, «тепла підлога») ви користуєтеся вночі.
Яка користь від розумного лічильника для споживача?
Споживачам смарт-лічильники надають можливість економити гроші без зміни енергоспоживання за рахунок переходу на зонний облік. “Розумний лічильник” рахує спожиту з 23:00 до 7:00 електроенергію за тарифом, меншим на 50%. Тож якщо вмикати потужні електроприлади в цей час, наприклад, бойлер або електродуховку, можна відчутно зменшити рахунок.
З двозонним обліком споживач буде економити завжди. Адже протягом доби він сплачує за звичайним тарифом, за яким сплачує і сьогодні, а вночі з 23-ї до 7- ї години ранку споживач отримує 50% знижку від повного тарифу – 45 коп./кВт·год.
Обираючи тризонний облік електроенергії потрібно пам’ятати, що у пікові години потрібно сплачувати на 50% більше від звичайного тарифу, що вимагатиме змінити свій графік споживання електроенергії. При тризонному обліку електричної енергії кіловат-година у нічний час коштуватиме 36 коп., і напівпіковий – стандартні 90 коп., а в піковий –136 коп.
Також регулярне дистанційне зчитування показників лічильників забезпечує формування квитанцій з фактичними даними щодо кількості спожитої електроенергії, у разі якщо прилад обліку працює в складі автоматизованої системи обліку електроенергії. Тобто лічильник сам передає в енергокомпанію об’єм спожитої електроенергії і рахунок виставляється саме з нього. Це дуже зручно для тих споживачів, які регулярно забувають передати показники з 20-го по 4-те число – їм достатньо, отримавши квитанцію, звірити вказані в ній показники з лічильником.
Чи може смарт-лічильник “накрутити” зайве?
У смарт-лічильників таких проблем немає. Навіть коли лічильник вийшов з ладу, в більшості випадків є можливість отримати інформацію з його енергонезалежної пам’яті. А це дозволяє встановити точні показники і дату виходу з ладу лічильника.
Чи користуються смарт-лічильниками в Європі?
В Європі активно розвиваються так звані “розумні мережі”, коли всі процеси максимально автоматизовані. Це допомагає енергокомпаніям надавати якісне енергопостачання: уникати помилок при розрахунках, швидше реагувати на пошкодження та інше. Смарт-лічильники – це важлива частина таких мереж, що напряму зв’язує енергокомпанію та споживача.
Чи може споживач самостійно купити такий лічильник?
Може, але лише той, який відповідатиме наступним вимогам:
- Можливість включення приладу обліку в автоматизовану систему обліку електроенергії, що впроваджується АТ «Прикарпаттяобленерго» на території філії;
- Наявність струмового реле;
- Наявність каналу передачі даних PLC;
- Можливість застосування диференційованого обліку;
- Контроль режимів споживання;
- Контроль аварійних відключень;
- Контроль якості електроенергії.
Скільки коштуватиме смарт-лічильник і його встановлення?
Розумний лічильник дещо дорожчий від звичайного. Його ціна стартує від 2 тисяч гривень за однофазний і від 5 тисяч гривень за трифазний. Послуга встановлення обійдеться клієнту в 300-400 гривень.
Куди звернутись, щоб встановити розумний лічильник?
Купивши лічильник, клієнт повинен віддати його в обленерго для програмування разом з паспортом лічильника. Для цього клієнт повинен віддати прилад фахівцю з обслуговування клієнтів у відділ реалізації розподільчих послуг за адресою вул. Індустріальна, 34 у Івано-Франківську. Після програмування, разом із лічильником клієнту видадуть Акт параметризації багатототарифного приладу обліку. З усім цим клієнт повинен звернутись у Центр обслуговування клієнтів за місцем проживання і написати заяву. Адреси Центрів обслуговування клієнтів можна знайти на сайті компанії, натиснувши на стартовій сторінці кнопку «Контакти філій» і вибравши свій регіон.