Скит Манявський (Український Афон, Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир) — православний монастир, заснований Іовом Княгиницьким у 1608 р. біля села Манява (Богородчанський район, Івано-Франківська область), пам’ятка архітектури початку XVII ст. Станом на зараз є одним з найвідвідуваніших монастирів Західного регіону України. Та все ж дістатись “до Бога” дуже складно, і цю дорогу подолає справді не кожен, адже покриття автошляху уже понад 10 років, незважаючи на постійні ремонти, перебуває у жахливому стан, інформує West News
Трохи історії:
Манявський Скит – аскетичний чоловічий монастир східного обряду, визначний осередок духовності, культури і мистецтва України. Колись Скит налічував близько 200 ченців і десятки підпорядкованих монастирів у Галичині, Буковині та Молдові. Був одним із осередків культурного життя в Галичині. Мав велику бібліотеку, славився головним іконостасом, котрий виконав український живописець Іов Кондзелевич. Пізніше, після закриття монастиря в 1785 р., іконостас знаходився в церкві с. Богородчани, а ось з 1924 р. іконостас перебуває у Національному музеї у Львові ім. Андрія Шептицького, – зазначають на Вікіпедії.
Споруди храмів, келій, господарських приміщень виконані з каменю і є класичним зразком церковної архітектури ХVІІ – XVIII ст. На території Скиту збереглись: монастирська вежа–скарбниця, церква св. Бориса і Гліба, підземна церква архистратига Михаїла. У Манявському Хресто–Воздвиженському монастирі зберігається чудотворна ікона Божої Матері «Ізбавительниця», написана 1788 року на горі Афон та передана 2003 року до Манявської обителі архимандритом Філагрієм (Камінським).
У 1980 році було відкрито історико-архітектурний музей. 28 травня 1998 року було відкрито Манявський Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир.